Share

۷۰ نماینده مجلس ایران در پی کنار گذاشتن یک شرکت ایرانی از پروژه‌های نفتی خلیج فارس، از حسن روحانی خواستند «به‌جای به‌کارگیری برخی دکل‌های فرسوده خارجی  از دکل‌های شرکت‌های ایرانی «حفاری شمال» استفاده کند.

Oil industry

به گزارش تسنیم، این نمایندگان با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران از او خواسته‌اند که با توجه به شعار «ما می‌توانیم» و اینکه شرکت‌های خارجی هیچ سهمی در ایجاد اشتغال نیروهای ایرانی ندارند، شرکت‌های ایرانی را بر شرکت‌های خارجی اولویت دهند.

این در حالی است که در نامه نمایندگان تنها به نام شرکت حفاری شمال اشاره شده است.

تسنیم در گزارش خود با اشاره به دستور رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مبنی بر “ممنوعیت خرید یا اجاره کالا یا دکل خارجی در صورت وجود مشابه داخلی”، کنار گذاشتن شرکت حفاری شمال را ایرانی‌زدایی از این صنعت خوانده است.

زمستان سال گذشته کنار گذاشتن دکل نفتی سحر متعلق به شرکت حفاری شمال از نفتی پارس جنوبی اعتراض‌ هدایت‌الله خادمی، مدیرعامل حفاری شمال شده بود.

در  آن زمان مدیرعامل حفاری شمال کنار گذاشتن این شرکت از حفاری در خلیج فارس را «دستور از بالا» خوانده بود. او گفته بود یک شرکت هندی جایگزین، این شرکت ایرانی شده است.

۹ روز پس از این مصاحبه بیژن زنگنه مدیر عامل این شرکت را دروغگو خواند. او در مصاحبه با صدا و سیما گفته بود «هر جا پول باشد، اینجور آدم‌ها نیز پیدا می‌شوند».

شرکت حفاری شمال از شرکت بالادستی(بخش جستجو، اکتشاف، حفاری و تولید نفت خام و گاز طبیعی) صنعت نفت ایران است که بیشتر در دریای خزر فعالیت می‌کرد و بیش از پنج هزار کارگر در آن مشغول به کارند.

Share