Share

حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی  با وثیقه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی اجازه پیدا کرد که به مرخصی درمانی بیاید.

Hossein-Ronaghi-Maleki

به گزارش وب‌سایت کلمه، این فعال مدنی در حالی تنها برای مدت هشت روز به مرخصی اعزام شده که دارای مشکلات گوارشی و خون‌ریزی معده، مشکلات کلیوی و آنژین قلبی است.

مرخصی حسین رونقی بر اساس گزارش پزشکی قانونی صورت گرفته که از مدتی قبل صادر شده بود و سرانجام مورد تأیید دادستان هم قرار گرفت.

حسین رونقی ملکی از شهریورماه سال گذشته از زندان آزاد و به دلیل بیماری، ادامه اجرای حکمش متوقف شده بود اما نهم اسفند ۹۳ به دادسرای اوین احضار و بازداشت شد.

این وبلاگ‌نویس پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زد اما بعد از این‌که او را از بند هشت اوین به بندی دیگر منتقل کردند، اعتصاب غذایش را شکست.

حسین رونقی ملکی که با نام مستعار بابک خرمدین وبلاگ می‌نوشت، در تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان استان آذربایجان شرقی بازداشت شد و به گفته خانواده‌اش حدود ۳۰۰ روز در سلول‌های انفرادی بند دو الف زندان اوین بوده است.

این فعال حقوق بشر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم به تأیید دادگاه تجدید نظر استان تهران رسید.

رونقی ملکی ۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۱ پس از ٣٢ ماه حبس و با پشت سر گذاشتن چندین اعتصاب غذا سرانجام با وثیقه یک میلیارد تومانی به مرخصی آمده بود اما پس از مدتی و در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان، شهریور سال گذشته دوباره بازداشت شد.

به گفته انجمن‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، ایران یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای وبلاگ‌نویسان و وب‌نگاران به شمار می‌رود.

Share