Share

حبیب مومیوند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان اعلام کرد که به‌دلیل خشکسالی و کم‌آبی در این استان به ۴۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.

aab

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) حبیب مومیوند گفت: «این تعداد روستا برابر با شش درصد کل روستاهای استان بوده و بیشتر آن‌ها در مناطق شمالی استان به‌ویژه شهرستان‌های فامنین و کبودراهنگ قرار دارند.»

استان همدان در سال جاری جزو ۱۳ استانی است که با بحران آب مواجه‌اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان گفت: «تأمین آب روستاهای همدان از طریق ۹۰۰ حلقه چاه عمیق و دستی و حدود ۴۰۰ قنات و چشمه انجام می‌شود که در سال جاری نیمی از این قنات‌ها و چشمه‌ها خشک شده است.»

۴۲ درصد جمعیت استان همدان در روستاها ساکن هستند و ضریب شاخص بهره‌مندی از آب آشامیدنی بهداشتی در روستاهای همدان ۶۸.۳۴ درصد است.

حبیب مومیوند، با بیان این‌که مشکل کمبود آب نگران‌کننده است، افزود: «با اضافه برداشت‌هایی که در استان انجام می‌شود اگر وضعیت بارندگی‌ها نیز به شکل نرمال باقی می‌ماند این مشکلات همچنان ادامه داشت.»

در حال حاضر بیش از ۹۲ درصد آب استان همدان در بخش کشاورزی به مصرف می‌رسد در حالی‌که بهره این بخش نیز مطلوب نیست.

چندی پیش کشاورزان چند روستا در استان همدان به دلیل اختلافات بر سر آب صدها درخت را قطع کردند.

بیشتر بخوانید: صدها درخت در همدان قربانی جنگ آب شدند

مقامات ایران بارها درباره احتمال بروز جنگ آب در کشور هشدار داده‌اند.

کم‌آبی و خشکسالی در ایران و سوء مدیریت در بخش آب، مدتی است که اعتراض‌ها و همچنین نزاع‌های فراوانی در استان‌های مختلف ایران پدید آورده است.

میزان آب تجدیدشونده در ایران، یعنی آبی که از بارش‌ برف و باران حاصل می‌شود، کاهش پیدا کرده است و بر این اساس کشور در مرحله «بحران آبی» قرار دارد.

Share