Share

بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۲ ژوئن – اول تیرماه در بروکسل نشست ویژه اتحادیه اروپا درباره یونان برگزار خواهد شد. یکشنبه یونان پیشنهادهای جدید خود را با عنوان «راه حل نهایی» ارائه داد. کمیسیون اروپا از این پیشنهادها استقبال کرده است.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان

کمیسیون پارلمان اتحادیه اروپا پیشنهادهای جدید دولت یونان برای حل بحران مالی این کشور را «کارپایه‌ای خوب» عنوان کرد.

مارتین سلمیر، عضو کابینه ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون پارلمان اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر خود تأیید کرد که فهرست پیشنهادهای جدید یونان برای اصلاحات اقتصادی در این کشور به‌منظور دریافت کمک‌های مالی، به این کمیسیون، صندوق بین‌المللی پول، و بانک مرکزی اروپا ارائه داده شد.

در دو روز اخیر آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه و ژان کلود یونکر تماس تلفنی گرفت و آن‌ها را در جریان آن‌چه «راه حل نهایی» یونان نامید، گذاشت.

این‌که آیا او خواسته‌های طلبکاران برای پیشبرد سیاست ریاضت اقتصادی و اقدامات اصلاحاتی بیشتر را پذیرفته، همچنان روشن نیست. دولت یونان گفته است که پیشنهادها تنها با هدف «موافقت برای سود متقابل» مطرح شده‌اند. پیش از آن آلکوس فلامبوراریس، وزیر هماهنگی در امور دولت یونان از امتیازات به وام‌دهندگان سخن گفته بود.

رسانه‌های یونانی گفته‌اند آتن به سازش در مورد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین محدودیت در حقوق بازنشستگی آماده است. بر این اساس به‌جای کاهش سن بازنشستگی، حقوق‌های بالای بازنشستگی کاهش خواهند یافت. در هفته‌های اخیر مذاکرات دو طرف بارها بر سر این نکات شکست خورده بود.

شامگاه دوشنبه سران کشورهای منطقه یورو در بروکسل گرد خواهند آمد تا درباره راه حلی برای خطر ورشکستگی یونان بحث و تبادل نظر کنند. پیش از آن وزیران دارایی این کشورها پیشنهادهای جدید یونان را مورد بررسی قرار می‌دهند تا در صورت توافق مبلغ باقی مانده برای کمک به یونان را در پایان ماه ژوئن واریز کنند.

دفتر آلکسیس سیپراس اعلام کرده است که او پیش از آغاز نشست شامگاه دوشنبه سران کشورهای منطقه یورو، با ژان کلود یونکر، یرون دایسیلبلوم، رئیس گروه اروپا، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا و کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول دیدار مشترکی خواهد داشت.

بدون موفقیت در نشست سران منطقه یورو در شامگاه دوشنبه ورشکستگی مالی در پایان ماه ژوئن دولت یونان را تهدید می‌کند، امری که می‌تواند منجر به خروج یونان از منطقه یورو شود.

یونان از ماه‌ها پیش با وام‌دهندگان بین‌المللی خود بر سر شرایط پرداخت بدهی‌هایش که ۷,۲ میلیارد یورو است، گفت‌وگو می‌کند. اختلاف اصلی بر سر کاهش حقوق بازنشستگی و افزایش مالیات بر ارزش افزوده بود که از سوی وام‌دهندگان مطرح می‌شد.

روز یکشنبه همچون هفته قبل هزاران نفر در آتن به حمایت از دولت یونان در مذاکرات با اتحادیه اروپا دست به تجمع زدند.

بیشتر بخوانید: بحران یونان: سران اروپا نشست ویژه برگزار می‌کنند

Share