Share

یک عضو هیأت رئیسه مجلس ایران از ارسال پیام محرمانه باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به مقامات جمهوری اسلامی خبر داده است.

Barack-Obama

مهرداد بذرپاش به روزنامه همشهری گفته که به‌تازگی یکی از سران کشورهای همسایه پیامی از رئیس‌جمهور آمریکا برای مقامات ایران آورده است.

آخرین مقام خارجی که پیش از آغاز دور نهایی مذاکرات هسته‌ای به تهران سفر کرد، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق بوده که در خرداد امسال به تهران آمد و با مقامات ایران دیدار کرد. عبادی پیش از سفرش به تهران به آمریکا سفر کرده بود.

این نماینده مجلس محتوای این پیام را «هسته‌ای» اعلام کرده اما به جزئیات بیشتری در مورد پیام محرمانه اوباما اشاره‌ای نکرده است.

قدرت‌های جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان از دو سال پیش تلاش فزاینده‌ای را برای دستیابی به توافق هسته‌ای با تهران و پایان دادن به یک دهه مناقشه اتمی آغاز کرده‌اند.

این تلاش‌ها هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. در همین حال دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی این روزها در وین جریان دارد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران یک‌شنبه شب (۲۸ ژوئن / هفتم تیر) به تهران برگشت و امروز دوشنبه دوباره در وین خواهد بود. رسانه‌های ایرانی، بازگشت یک‌شبه ظریف به تهران را موضوعی از پیش تعیین شده اعلام کرده‌اند.

رویترز به نقل از یک منبع ایرانی خبر داده که ظریف برای مشورت با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به تهران باز گشته است.

ضرب‌الاجل تعیین شده ۹ تیر / ۳۰ ژوئن به پایان می‌رسد اما خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دیپلمات‌ها مهلت واقعی توافق هسته‌ای را ۹ ژوئیه / ۱۸ تیر ذکر کرده است.

متن توافق نهایی چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ صفحه همراه با چندین ضمیمه‌ است. ظریف و عراقچی، وجود پرانتزهای متعدد و مهم در متن توافق را انکار نکرده‌اند.

رهبر ایران در تازه‌ترین موضع‌گیری و در دیدار با سران سه قوه، خطوط قرمز ایران را ترسیم کرد و اصلی‌ترین محور را لغو یک‌باره همه تحریم‌ها در روز توافق و حفظ صنعت هسته‌ای ایران دانست.

مجلس ایران نیز هفته گذشته قانونی را تصویب کرد که خواهان لغو همه تحریم‌ها در روز اجرای توافق هسته‌ای است.

Share