Share

پلیس ترکیه با خشونت مانع از تظاهرات سالانه همجنسگرایان در استانبول شد. نیروهای پلیس با گاز اشک‌‌آور و ماشین‌های آب‌پاش شرکت‌کنندگان در «گی پراید» را به‌دلیل برگزاری این تظاهرات در ماه رمضان پراکنده کردند.

Gay-Pride-Istanbul

«گی پراید» هر سال در استانبول به‌شکل مسالمت‌آمیز برگزار می‌شود اما امسال دولت مانع از برگزاری آن شد.

همجنسگرایان در میدان تقسیم استانبول گرد آمده بودند که پلیس به آن‌ها حمله کرد.

پلیس شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را که با پرچم‌هایی به رنگ رنگین‌کمان حضور داشتند به سمت خیابان «استقلال»، در جهت مخالف میدان تقسیم عقب راند. همجنسگرایان برای گریز از خشونت پلیس به فروشگاه‌های اطراف این خیابان که کرکره‌های خود را پایین کشیده بودند پناه بردند.

پیش از آن، مأموران پلیس پرشماری در منطقه عابران پیاده میدان تقسیم که تظاهرات در آن‌جا آغاز می‌شد، مستقر شده بودند. پس از آن‌که شرکت‌کنندگان علیه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه شعار ‌داده و دولت را «فاشیستی» خطاب ‌کردند، مأموران پلیس به آن‌ها حمله کردند.

برگزارکنندگان «گی پراید» در شبکه اجتماعی فیس‌بوک اعلام کردند که واسیپ شاهین، فرماندار، بدون آن‌که هشداری دهد تظاهرات را ممنوع کرده است. دلیل او برای ممنوع اعلام کردن این تظاهرات، برگزاری آن در ماه رمضان بود و گفته شد که پس از ماه رمضان برگزاری «گی پراید» مانعی ندارد.

ترکیه از جمله معدود کشورهای منطقه است که در آن همجنسگرایی ممنوع نیست. اما بخش‌هایی از کشورهایی که اکثریت آن‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند با این موضوع به شدت سنتی و محافظه‌کارانه برخورد می‌کنند.

در سراسر جهان همجنسگرایان و تراجنسیتی‌ها سالروز تظاهرات خیابان کریستوفر نیویورک را در ۲۸ ماه ژوئن سال ۱۹۶۹ که از آن به‌عنوان قیام همجنسگرایان و تراجنسیتی‌ها یاد می‌شود با برگزاری «گی پراید» گرامی می‌دارند.

Share