Share

رابرت ردفورد بازیگر، فیلمساز و تهیه‌کننده مشهور سینما از سازمان ملل متحد خواست تا در برابر تغییرات آب و هوایی در جهان اقدامات جدی صورت دهد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در کنار رابرت ردفورد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در کنار رابرت ردفورد

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت ردفورد ۷۸ ساله روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئن / ۸ تیرماه در نشستی درباره وضعیت آب و هوایی جهان در دفتر سازمان ملل در نیویورک شرکت کرد.

او با بیان این‌که «این آخرین بخت ما [برای مقابله با تغییرات آب و هوایی] است»، گفت همه کشورها در جهان باید راهی پیدا کنند که در آینده بدون سوخت‌های فسیلی مصرف انرژی خود را اداره کنند.

این برنده جایزه اسکار افزود: «اگر می‌خواهیم از بدترین فجایع جلوگیری کنیم باید با قاطعیت و فوری عمل کنیم.»

در آذرماه سال گذشته / دسامبر ۲۰۱۴، نمایندگانی از ۱۹۵ کشور جهان در نشست تغییرات آب و هوایی در لیما (پرو) بر سر پیش‌نویس یک سند جهانی به توافق رسیدند. در دسامبر ۲۰۱۵ در یک نشست جهانی در پاریس این سند به بحث گذاشته می‌شود و چنانچه به تصویب برسد، به‌عنوان یک پیمان جدید جهانی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش گازهای گلخانه‌ای به کار می‌رود. نهادهای جهانی حفاظت از محیط زیست اما متن تهیه‌شده را «بسیار ضعیف» می‌دانند.

بیشتر بخوانید: دستاورد نشست تغییرات آب و هوایی در لیما: یک توافق ضعیف

نشست پاریس قصد دارد با تصویب پیمان جدید و الزام‌آور جهانی از دولت‌ها بخواهد پس از سال ۲۰۲۰ که توافق فعلی به پایان می‌رسد، همچنان به کاستن از میزان تولید دی‌اکسید کربن و گازهای مضر دیگر متعهد باقی بمانند.

رابرت ردفورد در ادامه سخنان خود در سازمان ملل گفت: «ما همه مسئول این بحران هستیم. مأموریت شما ساده و در این عین حال دلهره‌آور است: نجات جهان قبل از آن‌که خیلی دیر شود.»

ردفورد همچنین به گرم شدن کره زمین و تغییرات شدید آب و هوایی مانند موج گرمای مرگبار در هند و پاکستان که جان هزاران نفر را گرفت اشاره کرد و گفت: «هر جا که نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد آب و هوای معتدل به سوی انقراض می‌رود.»

رابرت ردفورد از سال‌ها پیش یکی از مدافعان سرسخت محیط زیست و فعالان مخالف تغییرات آب و هوایی است.

ردفورد در سخنان خود در سازمان ملل گفت که پیشه‌اش بازیگری است اما یک فعال محیط زیست نیز هست.

رابرت ردفورد بنیانگذار جشنواره فیلم‌های مستقل ساندنس است.

Share