Share

در حالی‌که امروز، سه‌شنبه ۳۰ ژوئن / ۹ تیرماه مهلت نهایی برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ اعلام شده بود این مذاکرات با توافق طرفین به مدت یک هفته تمدید شد.

Nuclear-Talks

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شورای اروپا اعلام کرده که اتحادیه اروپا به‌منظور «دادن زمان بیشتر به مذاکرات هسته‌ای جاری در وین» به مدت یک هفته توقف برخی از تحریم‌های اروپا علیه ایران را تمدید می‌کند.

این تحریم‌ها در ژانویه سال ۲۰۱۴ به‌عنوان حسن‌نیت در مذاکرات هسته‌ای متوقف شده بودند.

شورای اروپا که ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را نمایندگی می‌کند، گفته است تمدید توقف تحریم‌ها علیه ایران تا ۷ ژوئیه / ۱۶ تیرماه، مدت تمدید مذاکرات هسته‌ای خواهد بود.

ماری هارف، مشاور وزارت خارجه آمریکا نیز توافق طرفین بر سر تمدید هفت روزه مذاکرات را تأیید کرد.

رویترز ضمن اشاره به این‌که روز سه‌شنبه پایان مهلت دستیابی به توافق هسته‌ای است و طرفین به آهنگ مذاکرات شدت بخشیده‌اند، به‌نقل از یک دیپلمات آمریکایی که نامش منتشر نشده نوشته است: «هنوز مسائل واقعی و دشوار تا دستیابی به یک توافق جامع وجود دارند که باید حل شوند.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که روز یکشنبه برای مشورت به تهران رفته بود، روز سه‌شنبه به وین بازگشت و بلافاصله به مدت دو ساعت با جان کری همتای آمریکایی خود گفت‌وگو کرد.

او روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «من برای دستیابی به توافق نهایی این‌جا هستم و فکر می‌کنم می‌توانیم این‌کار را انجام دهیم.»

او با وزیران امور خارجه آلمان و روسیه نیز باید دیدار کند.

اختلافات اصلی همچنان بر سر چگونگی لغو تحریم‌ها و مکانیسم کنترل و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است تا تضمین کنند که ایران به تعهدات خود پایبند است.

کشورهای غربی اصرار دارند که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتوانند به تأسیسات نظامی و علمی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران دسترسی داشته باشند، موضوعی که آِت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با آن مخالف است.

روز دوشنبه، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در نیویورک درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: «ما پیشرفت داشته‌ایم اما در پایان راه نیستیم.» فابیوس نیز روز سه‌شنبه به وین بازخواهد گشت.

Share