Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۲ ژوئیه / ۱۱ تیرماه به ایران سفر می‌کند تا با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دیدار قبلی آمانو از ایران

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دیدار قبلی آمانو از ایران

سفر آمانو به ایران به درخواست مقام‌های ایرانی صورت می‌گیرد.

موضوع دسترسی به سایت‌های غیرنظامی و مصاحبه با کارشناسان هسته‌ای ایران از جمله مسائل مورد اختلاف ایران و کشورهای غربی در مذاکرات هسته‌ای است. کشورهای غربی خواهان دسترسی بیشتر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات ایران هستند تا برنامه هسته‌ای این کشور را راستی‌آزمایی کنند اما ایران این موارد را رد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک دیپلمات بلندپایه ایران در وین که نام وی منتشرنشده گفته است سفر یوکیا آمانو به ایران برای یافتن راه حل در این زمینه‌هاست.

در حالی‌که روز سه‌شنبه ۳۰ ژوئن / ۹ تیرماه مهلت نهایی برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ اعلام شده بود این مذاکرات با توافق طرفین به مدت یک هفته تا ۷ ژوئیه / ۱۶ تیرماه تمدید شد.

بیشتر بخوانید: تمدید مذاکرات هسته‌ای به مدت هفت روز

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در وین با آمانو دیدار کرد.

دیپلمات ارشد ایرانی گفته است که ایران راهکارها و پیشنهادهایی را برای رفع ابهامات و سئوالات آژانس درباره مسایل گذشته در سفر آمانو به تهران ارائه خواهد کرد.

Share