Share

در حالی‌ که تنها دو بازی از مسابقه‌های لیگ جهانی والیبال سال ۲۰۱۵ در ایران باقی مانده‌ است، فدراسیون والیبال ایران در تماس تلفنی با بخش هماهنگی خبرنگاران، از زنان خبرنگار دعوت کرده که امشب (جمعه ۱۲ تیر ماه) و همین‌طور فردا، شنبه سیزدهم تیر ماه، برای دیدن بازی‌های تیم‌های ملی ایران و روسیه به سالن ۱۲ هزار نفری ورزشگاه آزادی بروند.

این در حالی‌ست که به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) فابیو ازودو، ناظر بین‌المللی فدراسیون جهانی والیبال FIVB نیز در ایران حضور دارد و قرار است بر “شیوه توزیع برابر بلیت بین تماشاگران مرد و زن در مسابقه والیبال تیم‌های ایران و و روسیه” نظارت داشته باشد.

دور دوم بازی‌های لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۵ که در ایران برگزار می‌شود، با دو بازی دیگر میان تیم‌های ایران و روسیه خاتمه می‌یابد اما تاکنون اقدامی برای آزاد‌سازی ورود زنان به استادیوم والیبال و دیگر ورزش‌گاه‌ها صورت نگرفته است.

دعوت امروز زنان خبرنگار به ورزشگاه آزادی اما در حالی انجام می‌شود که دیروز (پنج‌شنبه یازدهم خرداد ماه) محمدرضا داورزنی، رییس فدراسیون والیبال ایران، از احتمال از دست دادن میزبانی جام‌ جهانی در سال آینده به دلیل ادامه‌ ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌هاخبر داده بود. او گفته بود: «شک نکنید که این مساله تبعات زیادی را به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است سال آینده از میزبانی محروم شویم.»

ممانعت از حضور برابر و آزادانه‌ زنان در ورزشگاه‌ها در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده، اوایل هفته‌ جاری گفته بود که دولت به دلیل «احترام به مراجع» از ادامه‌ پیگیری این خواسته‌ زنان صرفنظر کرده است.

مولاوردی پیش از آغاز این دور از بازی‌های والیبال لیگ جهانی در تهران، خبر داده بود که رفع این ممنوعیت تنها در انتظار امضای وزیر ورزش است.

در روزهای گذشته و همزمان با بازی‌های تیم ملی والیبال، کاربران اینترنتی بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به این ممنوعیت علیه زنان اعتراض کرده‌اند. به دنبال اظهارات مولاوردی نیز موضوع «احترام به مراجع» به بحث و اظهارنظرهای بسیاری در این خصوص منجر شد.

بیشتر بخوانید: دولت عقب نشست

به این ترتیب این نگرانی مطرح است که آیا حضور نمایشی زنان در دو بازی پیش روی امشب و فردا شب تیم ملی والیبال ایران، ممکن است باعث رفع تهدیدهای بین‌المللی و در عین حال ممنوعیت مجدد ورود زنان به ورزشگاه‌ها شود؟

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هم امروز (جمعه ۱۲ تیر ماه)، در گزارشی به این موضوع پرداخته است که مقامات ایرانی باید به دلیل ادامه‌ این ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌ها، «مجازات» شوند.

در همین زمینه:

سد مراجع در مقابل ورود زنان به استادیوم

Share