Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۴ ژوئیه / ۱۳ تیرماه از احتمال انتشار گزارش ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران (پی‌ام‌دی) تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

Yukia-Amano

یوکیا آمانو که در هتل پاله کوبورگ محل مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند در وین با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد انتشار این گزارش را منوط به همکاری ایران دانست.

او گفت در مذاکرات خود با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گام‌هایی به پیش برداشته شده است.

دیدار یک روزه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران روز پنج‌شنبه انجام شد در حالی که همزمان مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان برای دستیابی به یک توافق نهایی همچنان در وین ادامه داشت.

یوکیا آمانو همچنین آمادگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اجرای موارد توافق نهایی هسته‌ای ایران با کشورهای قدرتمند را اعلام کرد.

آمانو روز گذشته، جمعه ۳ ژوئیه / ۱۲ تیر در بیانیه‌ای که پس از دیدار خود از ایران منتشر کرد گفت دو طرف «درک بهتر» از همکاری متقابل نشان دادند اما هنوز به «کار بیشتری» برای حل‌وفصل مسائل مورد اختلاف نیاز است.

بیشتر بخوانید: آمانو: برای توافق با ایران هنوز باید کار کرد

موضوع راستی‌آزمایی ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران (پی‌ام‌دی) یکی از حساس‌ترین مسائل در مذاکرات هسته‌ای با ایران به‌شمار می‌رود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این گفته بود که تهران دست‌کم تا سال ۲۰۰۳ مظنون به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود برای دستیابی به سلاح اتمی بوده است. آژانس برای روشن‌سازی در این زمینه قصد دارد با دانشمندان هسته‌ای ایران گفت‌وگو کند و به سایت‌ها و مدارکی که می‌توانند در تحقیق در این‌باره یاری رسانند دسترسی یابد.

تهران همواره تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را یک اتهام دانسته و آن را رد کرده و گفته است اسنادی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اختیار دارد نادرست است.

Share