Share

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا، در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: «چنانچه یونان در همه‌پرسی روز یکشنبه به پیمان‌نامه «کمک برای اصلاحات» رأی منفی دهد باید به فکر معرفی کردن واحد پول جدیدی باشد.»

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا

به گزارش رویترز، شولتس در پاسخ به پرسش گزارشگر رادیوی آلمانی «دویچلندفونک» در مورد این که آیا یونان پس از این همه‌پرسی همچنان در حوزه یورو خواهد ماند گفت: « اگر یونانی‌ها “نه” بگویند باید پس از انجام همه‌پرسی واحد پولی دیگری را معرفی کنند، زیرا دیگر یورو را به عنوان واحد پولی در معاملات در اختیار نخواهند داشت.»

رئیس پارلمان اروپا با یادآوری آن‌که معرفی واحد پولی جدید توسط یک کشور موجب خروج آن از حوزه یورو می‌شود اظهار امیدواری کرد که آگاهی مردم یونان به این نکات سبب شود که آن‌ها امروز در همه‌پرسی به طرح پیشنهادی وام‌دهندگان رأی منفی ندهند.

این مصاحبه در پنج‌شنبه دوم ژوئیه ضبط شده بود و صبح یکشنبه، پنجم ژوئیه / ۱۴ تیر همزمان با آغاز همه‌پرسی یونان پخش شد.

طی هفته گذشته، آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و یانیس وارفاکیس، وزیر دارایی این کشور بارها روش تبلیغاتی مخالفان همه‌پرسی و سانسور رسانه‌های جمعی را به هدف تغییر آرای مردم یونان محکوم کردند.

وزیر دارایی یونان، در آخرین مصاحبه خود با روزنامه ال موندو اسپانیا، در انتقاد به روش وام‌دهندگان به یونان در ایجاد وحشت بین مردم این کشور آن‌ها را «تروریست» خواند.

همه‌پرسی یونان درباره شروط جدید وام‌دهندگان جهانی هم‌اکنون در یونان در حال برگزاری است. این همه‌پرسی تا ساعت هفت عصر به‌وقت محلی ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

همه‌پرسی یونان درباره شروط کمک‌های مالی جهانی برگزار شد

یونان با ادامه ریاضت اقتصادی یک «آری» فاصله دارد

Share