Share

نتیجه مقدماتی همه‌پرسی یکشنبه پنجم ژوئیه در یونان نشان می‌دهد در اکثر شهرها و حوزه‌های رای‌گیری، مردم یونان به شروط وام‌دهندگان و طرح جدید ریاضت اقتصادی نه گفته‌اند.

Greece

با پایان زمان همه‌پرسی یونان در ساعت ۱۹ به وقت محلی، حامیان دولت، هواداران احزاب چپ، آنارشیست‌ها و حزب طلوع طلایی با در دست داشتن پرچم‌های حزبی و پرچم یونان و پلاکارت‌های «نه به ریاضت اقتصادی» در میدان سینتاگما و مقابل ساختمان پارلمان یونان تجمع کردند.

با انتشار اولین تخمین‌ها بالافاصله پس از بسته‌ شدن حوزه‌های رأی‌گیری که حاکی از سبقت رای «نه» بر «آری» بود، یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان اعلام کرد که تا آخرین ساعات روز یکشنبه نشستی با بانکداران ارشد این کشور برگزار خواهد کرد.

وزارت کشور یونان اعلام کرده که نتایح مقدماتی شمارش آرا، حاکی از ۶۱درصد رای «نه» است. حدود ده میلیون نفر برای شرکت در این همه‌پرسی به پای صندوق‌های رای فراخوانده شده بودند.

دولت یونان اعلام کرده بود که در صورتی که مردم به شروط وام‌دهندگان رای منفی دهند، تا رسیدن به تفاهم نهایی با وام‌دهندگان، دستور بازگشایی بانک‌ها را نخواهد داد.

طرف‌های سرمایه‌گذار و وام‌دهندگان اروپایی طی هفته گذشته بارها اعلام کرده بودند چنان‌چه مردم یونان به شروط جدید تروئیکا رای آری دهند، دولت الکسیس سیپراس باید استعفا دهد.

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا نیز صبح روز همه پرسی، در مصاحبه‌ای رادیویی اعلام کرد که در صورتی که یونان به این شروط رای منفی دهند باید از حوزه یورو خارج شوند.

در طرح پیشنهادی تروئیکا مفادی مانند افزایش مالیات سالانه حقوق‌بگیران، افزایش مالیات مستقیم بر کالاهای مصرفی، کاهش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران، کاهش خدمات بیمه دولتی و تأمین اجتماعی، کاهش بودجه نیروهای مسلح و کاهش دستمزدها گنجانده شده است.

صدراعظم آلمان روز دوشنبه به پاریس می‌رود تا با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در مورد پیامدهای همه‌پرسی در یونان مشورت کند. انتظار می‌رود بازارهای مالی اروپا در صبح دوشنبه به نتیجه این رفراندوم واکنش جدی نشان دهند.

بسیاری از مدیران بانک‌های بزرگ اروپایی عصر یکشنبه نشست‌های تلفنی برگزار کردند تا خود را برای پیامدهای نتیجه رفراندوم یونان و تحولات احتمالی بازارهای مالی آماده سازند.

بیشتر بخوانید:

رئیس پارلمان اروپا: یونان اگر «نه» بگوید باید واحد پول جدیدی معرفی کند

همه‌پرسی یونان درباره شروط کمک‌های مالی جهانی برگزار شد

Share