Share

در آستانه پایان مهلت دستیابی ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق نهایی هسته‌ای، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید هنوز برخی اختلافات باقی است و نتیجه مذاکرات هنوز معلوم نیست.

Zarif_Ramazan

محمد جواد ظریف در “شب قدر” در وین

 

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، ظریف یکشنبه شب، ۱۴ تیرماه / ۵ ژوئیه گفت: «در تلاش هستیم برخی از اختلافات باقی مانده را حل کنیم اما در برخی موارد هنوز اختلاف‌ها باقی است.»

وزیر خارجه ایران که به همراه علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای این کشور در مراسم احیای شب قدر شیعیان در یک مرکز اسلامی در وین شرکت کرده بود با بیان این‌که «نتیجه [مذاکرات] هنوز معلوم نیست» از مردم خواست دعا کنند تا آن‌چه صلاح است «مقدر شود».

سه‌شنبه ۳۰ ژوئن / ۹ تیرماه مهلت نهایی برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵، شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، اعلام شده بود اما با توافق طرفین مذاکرات به مدت یک هفته تا فردا سه‌شنبه ۷ ژوئیه / ۱۶ تیرماه، تمدید شد.

روز یکشنبه نیز جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به احتمال شکست مذاکرات هسته‌ای هشدار داد و گفت: «ما هنوز در جایی که لازم است نیستیم.»

کری تأکید کرد که چنان‌چه ایران «سرسختی مطلق» نشان دهد، همان‌گونه که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفت، ایالات متحده مذاکرات را ترک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: هشدار جان کری نسبت به احتمال شکست مذاکرات هسته‌ای

همچنین، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که برای مرحله پایانی مذاکرات به وین رفته است، گفت: «این مذاکرات ۱۲ سال است طول کشیده و باید در ۷۲ ساعت پایان یابد.»

وزیر خارجه فرانسه گفت: «از این پس مسأله اصلی در مذاکرات این است که آیا ایرانی‌ها حاضر خواهند شد قراردادی روشن درباره مسائلی که هنوز راستی‌آزمایی نشده‌اند ببندند؟»

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز یکشنبه شب در وین گفت دو گزینه در پیش رو هست. «یا می‌بریم که همه ما می‌بریم و یا ناکام خواهیم ماند که یعنی هیچ کس برنده نیست.»

اشتاین‌مایر تأکید کرد که پس از ۱۲ سال طولانی این فرصت وجود دارد که این مناقشه حل شود. او حل این مناقشه را «مستلزم شجاعت و آمادگی برای یک مصالحه به‌ویژه از سوی تهران» دانست.

وزیر خارجه آلمان گفت این کشور خواهان «توافق به هر قیمت» نیست و هدف آن است که «ایران سلاح اتمی نداشته باشد.»

به‌جز اشتاین‌مایر و فابیوس، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا نیز به مذاکره‌کنندگان در وین پیوسته‌اند.

Share