Share

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد در واکنش به اظهارات آیت‌الله احمد علم الهدی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه مشهد و مخالفان برگزاری کنسرت‌های موسیقی گفت این اظهارات واقع‌بینانه نیست.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه «بزرگان ما با ملایمت و ملاطفت رفتار کنند»؛ گفت: «اظهارات بزرگان در مخالفت با موسیقی همواره ناشی از نگرانی آن‌ها بوده و ما به آن احترام می‌گذاریم.»

نوش‌آبادی افزود: «کسانی که به سالن‌های موسیقی می‌آیند؛ خانواده‌های محترمی هستند که تصمیم گرفتند اوقات خود را با تفریحات فرهنگی هنری سپری کنند.»

این مسئول وزارت ارشاد فضایی که مخالفان برگزاری کنسرت‌ها ترسیم می‌کنند را واقع بینانه نخواند و گفت: «ما باید به تمام سلیقه‌ها احترام بگذاریم تا کشور به سمت فضای فرهنگی پیش برود.»

احمد علم‌الهدی گفته بود موسیقی را بی‌بندوباری می‌داند. او گفته بود در مشهد که حرم امام هشتم شیعیان قرار دارد، نباید کنسرت برگزار شود چون به گفته او «مطرب‌بازی در حرم آن حضرت» است.

امام جمعه مشهد در جایی دیگر گفته بود: «انس گرفتن و محشور شدن با جریان آهنگ و موزیک یک حشر و انسی است که انسان را از محوطه عبودیت و بندگی خدا جدا می‌کند.»

او جوانانی را که با گوشی و هندزفری به موسیقی گوش می‌کنند کسانی دانسته بود که «عنصر جدی» در جامعه نیستند و از آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران نقل قول کرده بود که «مغزی که تحت تأثیر موسیقی قرار گرفته است به صورت جدی فکر نمی‌کند.»

سخنگوی وزارت ارشاد در این‌باره افزود: «ما هم با موسیقی مبتذل مخالفیم اما معتقدیم که موسیقی می‌تواند سازنده باشد و همواره به این مسئله دقت کردیم که عده‌ای از فضاهای هنری سو استفاده نکنند.»

موانع موجود بر سر راه موسیقی در ایران در دو سال اخیر بیشتر شده است و شمار لغو کنسرت‌ها تاکنون به این حد نبوده است.

سال گذشته کنسرت‌های موسیقی لیان در بوشهر و شیراز، سیروان خسروی در بوشهر، عماد طالب‌زاده در اراک، شهرام ناظری در نیشابور، گروه آرون در مشهد، گروه عرفان در اصفهان و کنسرت محسن یگانه در ارومیه و چندین کنسرت دیگر به دلیل مخالفت نیروی انتظامی لغو شدند.

در خردادماه سال جاری نیز کنسرت کیهان کلهر و گروه بروکلین رایدر در برج میلاد لغو شد.

این موانع موجب شد تا پیروز ارجمند، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد مجبور به استعفا شود. ارجمند درباره دلایل استعفایش گفت: «سیاست وزارت ارشاد گویا در حال حاضر این است که دفاترش مانند گذشته فعالیتی نداشته باشند و بیشتر سیستم نظارتی داشته باشد. ضمن این‌که فکر کردم حضور من در این پست در این شرایط نمی‌تواند کمکی به بهبود شرایط کلی موسیقی کند.»

بیشتر بخوانید: مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد را وادار به استعفا کردند

حسین نوش‌آبادی استعفای پرویز ارجمند را امری «طبیعی» دانست و گفت: «دفتر موسیقی همراه با چالش‌های فراوانش، نیاز به مدیری فارغ‌البال و وقف شده برای فعالیت دارد.»

او افزود: «با استعفای پیروز ارجمند، وزیر (علی جنتی) هم به نتیجه رسیده بود که دفتر موسیقی باید با مدیریت قوی‌تری اداره شود چراکه چالش‌های این روزهای موسیقی بسیار است.»

Share