Share

پس از گذشت بیش از دو هفته از ماراتن مذاکرات هسته‌ای ایران، اکنون بسیاری از دیپلمات‌ها، حصول توافق تاریخی ایران و قدرت‌های جهانی را قریب الوقوع اعلام کردند.

-

رویترز به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات گزارش داد که احتمال دستیابی به توافق تا پایان یکشنبه ۱۲ژوئیه/۲۱تیر، پس از گذراندن ۱۶ روز نفس‌گیر از مذاکرات بسیار نزدیک است.

آسوشیتدپرس نوشت روز یکشنبه بر سر مسائل باقی‌مانده توافق می‌شود اما خبر توافق به طور رسمی روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در آخرین اظهار نظر خود نسبت به دستیابی به توافق هسته‌‍ای اظهار امیدواری کرد و گفت: «مسائل دشواری همچنان باقی مانده و تصمیم‌های واقعی باید گرفته شود.»

وانگ یی وزیر خارجه چین نیز خود را به محل مذاکرات در وین رسانده است.

انتظار می‌‌رود وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف نیز تا ساعات آینده به مذاکرات ملحق شود. با حضور او، پس از چند روز هیأت وزرای امور خارجه ۱+۵ در وین تکمیل می‌شود.

لوران فابیوس در آخرین اظهارات خود درباره پیشرفت مذاکرات به خبرنگاران گفت که من تنها برای حل مسائل باقی مانده به وین برگشتم و «خیلی خیلی برای دستیابی به توافق امیدوارم». او در حاشیه این دیدار قرار است با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار کند.

یک مقام ارشد مذاکره‌کننده ایرانی به رویترز گفت: «توافق در دسترس است. تنها بعضی مسائل باقی می‌ماند که باید در جلسه وزرای امور خارجه حل و فصل شود.»

به گزارش ایرنا، شمارش معکوس برای دستیابی به توافق هسته‌ای آغاز شده است.

قرار است بعد از ظهر یکشنبه، نشست سه جانبه محمدجواد ظریف، فدریکا موگرینی و جان کری آغاز شود. بسیاری از دیپلمات‌ها این جلسه را تعیین کننده خوانده‌اند.

در حال حاضر نشست معاونان ظریف با موگرینی و وندی شرمن در حال جریان است.

صبح یک‌شنبه ۲۱ تیر، سردار منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران در نشستی خبری گفت در صورت توافق احتمالی، ناجا آمادگی کامل دارد تا در صورت بروز این اتفاق خوب و در صورت شادی شهروندان در چارچوب قانون و شئونات اسلامی در کنار مردم قرار گیرد.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران قبلا گفته است: «اگر مذاکرات به نتیجه برسد ملت جشن می‌گیرند و اگر هم به نتیجه نرسید به عنوان پیروزی در مقاومت جشن می‌گیریم.»

بیشتر بخوانید: ظریف: غربی‌ها مواضع خود را تغییر داده‌اند

Share