Share

در محل مذاکره  هم‌چنان حالت انتظار برقرار است. ظریف قرار است ساعت ۹ شب به وقت محلی با همتایان خود در گروه ۱+۵ جلسه‌ای مشترک داشته باشد. اعلام شده که روحانی در تلویزیون با مردم ایران صحبت خواهد کرد.

Zarif Balkon

ظریف در بالکن هتل محل مذاکرات. در شبکه‌های اجتماعی این کاغذها متن توافق تلقی شده‌اند.

معاونان ظریف بعد از ظهر دوشنبه ۲۲ تیر ماه اعلام کردند که کار بر روی متن توافق ادامه دارد. مجید تخت‌روانچی می‌گوید مشکلات باقیمانده باید حل شوند. عباس عراقچی گفت قول حل موضوعات برای امشب یا فردا را نمی‌دهیم.

خبرگزاری «تسنیم» صبح دوشنبه به نقل از یک منبع آگاه در هیات مذاکره‌کننده ایران نوشته بود مذاکرات با امضای توافق‌نامه به نتیجه می‌رسد و این اتفاق در زودترین زمان ممکن عصر دوشنبه خواهد بود.

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صبح دوشنبه به خبرنگاران گفته بود: «اختلافات فنی تقریبا حل و فصل شده و چارچوب متن در خصوص این مسائل و ضمائم مربوطه تقریبا تکمیل است.» صالحی افزوده که تیم ایرانی در حال مطابقت متن با مذکرات شفاهی است.

پیش‌تر یک مقام دیگر هیات مذاکره‌کننده ایران گفته بود که سند توافق ۱۰۰ صفحه است.

یک‌شنبه شب شبکه لبنانی «المیادین» به نقل از صالحی گزارش داد که ایران بعضی محدودیت‌ها را پذیرفته که «تاثیری بر روند برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور نخواهد داشت و این برنامه حتی سریع‌تر توسعه پیدا خواهد کرد.»

صالحی از تشکیل یک کمیته بین‌المللی با مدیریت چین خبر داده که مسئولیت آن «تجدیدنظر در ساختار سایت اراک» خواهد بود: «قصد داریم بعضی از تولیدات راهبردی مانند اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را به فروش برسانیم و ایران وارد باشگاه کشورهایی خواهد شد که از فناوری تجاری هسته‌ای استفاده می‌کنند.»

صالحی اضافه کرده که ایران با تشکیل گروه فنی خواهد توانست از سوخت هسته ای امن به صورت همه جانبه استفاده کند. گزارش المیادین در سایت‌های ایرانی از جمله در سایت «الف» بازنشر شده است.

تا روز یکشنبه ۲۱ تیر، از سه محور اصلی به عنوان اختلافات اساسی در مذاکرات نام برده می‌شد: اول – ساز وکار برداشته شدن تحریم‌ها و به ویژه بازگشت‌ناپذیر آنها، دوم- دوره زمانی محدودیت‌ها برای برنامه هسته‌ای ایران و سوم- هم‌وزن سازی و هم‌زمانی اقدامات متقابل طرفین.

در اولین ماده قانون «الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» که روز یکشنبه از سوی حسن روحانی به وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی ابلاغ شد آمده است که لغو تحریم‌ها باید به طور یکجا و کامل در متن توافق‌نامه درج و در روز آغاز اجرای تعهدات جمهوری اسلامی انجام گیرد.

عباس عراقچی، معاون ظریف پیش‌تر گفته است که بین روز توافق و و اجرایی شدن آن یک فاصله زمانی وجود خواهد داشت و اقدامات نظارتی و پروتکل الحاقی از روز لغو تحریم‌ها آغاز می‌شود.

هماهنگی‌ها برای «جشن هسته‌ای»

علی رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران صبح دوشنبه گفت: «اگر مذاکرات هسته‌ای ختم به خیر شود مردم به صورت خودجوش جشن می‌گیرند و به استان‌ها و نیروی انتظامی اعلام کرده‌ایم که شرایط مناسبی را برای حضور مردم فراهم کنند.»

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعاتی نیز از رسیدن “خبرهای خوشی” پیرامون پرونده ۱۳ ساله هسته‌ای ایران خبر داد. واعظی به “دیپلمات‌های شجاع” و مردم ایران تبریک گفت.

خبرگزاری ایرنا ظهر دوشنبه اعلام کرد که حسن روحانی با حضور در تلویزیون با مردم به صورت زنده در باره توافق هسته‌ای سخن خواهد گفت.

صبح یک‌شنبه ۲۱ تیر، سردار منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران در نشستی خبری گفته بود در صورت توافق احتمالی، ناجا آمادگی کامل دارد تا در صورت بروز این اتفاق خوب و در صورت شادی شهروندان در چارچوب قانون و شئونات اسلامی در کنار مردم قرار گیرد.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران قبلا گفته است: «اگر مذاکرات به نتیجه برسد ملت جشن می‌گیرند و اگر هم به نتیجه نرسید به عنوان پیروزی در مقاومت جشن می‌گیریم.»

بیشتر بخوانید: جواد ظریف: تمدیدی در کار نیست

رویترز: توافق تاریخی ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است

ظریف: غربی‌ها مواضع خود را تغییر داده‌اند

جان کری: نمی‌خواهیم عجله کنیم

Share