Share

مقامات ایرانی پیشاپیش با اعلام هماهنگی در برگزاری جشن هسته‌ای و تبریک‌گویی به استقبال توافق رفته‌اند اما وزیر خارجه ایران می‌گوید مذاکرات تا پایان دوشنبه شب تمام نمی‌شوند؛ شاید سه‌شنبه.

Zarif

خبرگزاری «تسنیم» می‌نویسد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات دوشنبه شب تمام می شود یا خیر، به نشانه “نه” سرش را تکان داده است.

ساعاتی پس از ظریف، کاخ سفید اعلام کرد در صورت پایان نیافتن مذاکرات، توافق موقت ژنو دوباره تمدید می‌شود.

یک منبع نزدیک به مذاکرات در وین، در پاسخ به پرسش‌های گزارشگران رسانه‌های ایرانی از جمله «تسنیم» گفته است: «روز سی ژوئن، سفرای هر هفت کشور در نامه مشترکی به مدیرکل آژانس اعلام کردند که برنامه اقدام مشترک ژنو تا اطلاع ثانوی تمدید شده است. بنابر این برای مذاکراتی که در آن هستیم تاکنون هیچ ضرب‌الاجلی تعیین نشده است که نیاز به تمدید آن باشد.»

عصر دوشنبه اعلام شده بود که ساعت ۲۱ به وقت وین، نشست مشترک وزیران خارجه کشورهای مذاکره‌کننده با ظریف برگزار می‌شود اما تا ساعت ۲۲ هیچ خبری از برگزاری این جلسه مخابره نشد.

رسانه‌های داخلی صبح دوشنبه ۲۲ تیر از قول یک مقام ارشد مذاکره‌کننده نوشته بودند که توافق تا قبل از عصر این روز امضا نخواهد شد. عباس عراقچی که محتاطانه‌تر از ظریف سخن می‌گوید، ظهر دوشنبه گفته بود قول حل موضوعات برای امشب یا فردا را نمی‌دهد.

ظریف پیش‌تر گفته بود مذاکرات پس از اتمام مهلت در روز دوشنبه ۱۲ ژوئیه تمدید نخواهد شد. عصر دوشنبه رسانه‌ها نوشتند که اختلاف‌ها بر سر مسائل حقوقی هنوز حل نشده‌اند.

رسانه‌ها و مقامات ایرانی با درج تبریک و اعلام هماهنگی در برگزاری جشن‌ هسته‌ای، احتمال توافق در روز دوشنبه را برجسته کرده بودند. ظهر دوشنبه اعلام شد که روحانی با حضور درتلویزیون با مردم سخن خواهد گفت. محمود واعظی وزیر ارتباطات گفته بود انشاءالله امروز خبرهای خوشی مبنی بر حل مسئله ۱۳ ساله هسته‌ای به اطلاع مردم خواهد رسید: «خوشوقتم این موفقیت بزرگ را به جهادگران عرصه دیپلماسی و همچنین مردم عزیز ایران تبریک عرض نمایم.»

پس از سخنان وزیر کشور در دعوت از نیروی انتظامی و استانداری‌ها برای هماهنگی در برگزاری جشن هسته‌ای، استاندار تهران نیز گفت که مردم می‌توانند به شرط رعایت شئونات ماه رمضان «تقدیر خود را از افسران خط مقدم جبهه دیپلماسی» ابراز کنند.

حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رییس جمهور در توییتر خود از فرا رسیدن لحظه تاریخی نوشته و گفته بود: «اکنون که در حال عبور ازاین پیچ تاریخی هستیم، پیام ایران تعامل سازنده و همکاری با تمامی جامعه جهانی از طریق مذاکره و تمسک به گفت‌وگو است.»

عصر دوشنبه، سخنگوی دولت اعلام کرد که برنامه ششم توسعه برای دوران «پسا تحریم» نوشته شده و در سال ۱۳۹۵ به اجرا در می‌آید.

سه موضوع هم‌چنان مورد اختلاف طرفین است: تحقیق در باره ابعاد احتمالی نظامی برنامه‌های اتمی ایران (PMD)، درخواست ایران برای لغو تحریم‌های تسلیحاتی، و تاکید ایران بر این‌که هرگونه قطعنامه تاییدکننده فعالیت هسته‌ای ایران در شورای امنیت، سایر فعالیت‌های این کشور را غیرقانونی تلقی نکند.

بیشتر بخوانید: توافق هسته‌ای زودتر از عصر دوشنبه اعلام نمی‌شود

جواد ظریف: تمدیدی در کار نیست

رویترز: توافق تاریخی ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است

ظریف: غربی‌ها مواضع خود را تغییر داده‌اند

جان کری: نمی‌خواهیم عجله کنیم

Share