Share

سرانجام دود سپید از دودکش‌های هتل کوبورگ وین پدیدار شد. مذاکره‌کنندگان پرونده اتمی ایران به توافق دست یافتند. پس از ۱۸ روز گفت‌وگوهای نفس‌گیر روز سه‌شنبه ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵  توافق پایانی پرونده اتمی ایران اعلام شد. به گزارش رویترز ایران و آژانس توافق کرده‌اند که موضوع ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران را تا پایان سال ۲۰۱۵ حل‌وفصل کنند. بر اساس این توافق بازدیدهای آژانس شامل سایت پارچین هم می‌شود.

CJ3bSuWUkAAQ6DE
گفت‌وگوها تا ساعت‌های نخستین روز سه‌شنبه ادامه داشت و سرانجام خستگی، مذاکره‌کنندگان را مجبور به ترک سالن مذاکرات کرد. ملاقات بعدی و نشست پایانی نمایندگان ۱+۵ و ایران در ساعت ده ونیم روز سه‌شنبه به وقت وین انجام شد. «بیانیه» مشترک ایران و ۱+۵ ظهر امروز به وقت وین توسط وزیر خارجه جمهوری اسلامی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با حضور وزیران خارجه کشورهای گروه ۱+۵ در مقر سازمان ملل متحد در وین قرائت خواهد شد. این بیانیه شامل جمع‌بندی وزیران خارجه از مذاکراتی‌ست که صورت گرفته است.

روز سه‌شنبه در آخرین نشست نمایندگان شش قدرت بزرگ جهانی و ایران تمامی شرایط برای دستیابی به یک توافق جامع و پایانی آماده بود اما برداشتن آخرین گام سیاسی آسان به نظر نمی‌رسید. چانه‌زنی‌ها روی قطعنامه جدید شورای امنیت با گفت‌وگوهای بسیاری روبه‌رو شد. قطعنامه‌ای که باید جانشین تمامی قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل شود.

متن انگلیسی توافق نزدیک به ۸۰ صفحه خواهد بود، درحالی‌که متن فارسی توافق در حدود ۱۰۰ صفحه است.

پرسش‌های مهم روز این‌ها هستند:
– نخستین ارزیابی شما از این توافق تاریخی چیست؟
– توافق ایران با شش قدرت بزرگ جهانی چه دستاوردی برای منطقه خاورمیانه خواهد داشت؟
– پس از توافق اتمی برای مردم ایران چه آینده‌ای می‌توان ترسیم کرد؟

رادیو زمانه این پرسش‌ها را با دو کارشناس پرونده اتمی ایران آقایان رضا تقی‌زاده در گلاسکو و مهران مصطفوی در پاریس در میان می‌گذارد.

بشنوید: 

Share