Share

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را با فتح خرمشهر و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ در پایان جنگ ایران و عراق مقایسه کرد.

hashemi

هاشمی: شورای نگهبان به من کمک کرد تا روحانی به پیروزی برسد

به گزارش وب‌سایت جماران، هاشمی که در جمع شماری از هنرمندان و خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ای صحبت می‌کرد گفت: «این پیروزی مرا به یاد پیروزی فتح خرمشهر و همچنین پیروزی پذیرش قطعنامه انداخت که دنیا در آن مقطع علی‌رغم همه دشمنی‌ها و حمایت‌هایی که از صدام می‌کردند، در بین‌المللی‌ترین سازمان جهان بر حق ایران صحه گذاشتند و تأکید کردند.»

او در این نشست با یادآوری تبعات منفی تحریم‌های اقتصادی و دستاوردهای توافق هسته‌ای، منتقدان توافق را «گروهی با ادعای دلواپسی» معرفی کرد که «مردم به حرفشان گوش نمی‌دهند».

رئیس‌جمهوری پیشین ایران با اشاره به دولت احمدی‌نژاد ادامه داد که پس از دولت سازندگی و اصلاحات، روند پیشبرد پرونده هسته‌‌ای از سال ۸۴، به گونه‌ای بود که «بهانه‌های متفاوتی به دست دشمنان مردم داد».

هاشمی درباره بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: « اصلاً از بازدید کارشناسان آژانس نمی‌‌ترسیم چون قصد بمب‌سازی نداریم.»

ماجرای رد صلاحیت در انتخابات

در جریان این نشست هاشمی با اشاره به ماجرای رد صلاحیت خود در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲، درباره نزدیکی‌اش با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: «شورای نگهبان به من کمک کرد و جلوی من را گرفت تا دکتر روحانی به پیروزی برسد که در تمام سال‌های پس از پیروزی انقلاب هر جا که بودیم، با هم بودیم.»

در آن زمان بر اساس روایت‌هایی که منتشر شده بود شورای نگهبان در ابتدا صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت را برای حضور در انتخابات تایید کرد اما این تاییدیه با دخالت مقام‌های امنیتی و نظامی تغییر داده شد.

ملاقات با مهدی هاشمی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در بخشی دیگر از صحبت‌هایش درباره وضعیت مهدی هاشمی و ماجرای دستگیری‌اش گفت: «پس از اینکه مهدی با ناتمام گذاردن دکتری خود در آکسفورد، وارد کشور شد و سه ماه توسط زبده‌ترین نیروهای وزارت اطلاعات تحت بازجویی بود، روزی به من خبر دادند که مهدی می‌خواهد شما را ببیند، من هم گفتم که بیاید اما گفتند ایشان نمی‌تواند و اگر می‌خواهید شما باید به ملاقات ایشان بروید.»

همچنین هاشمی در این جلسه خاطره‌ای از ملاقات با پسرش مهدی در زندان اوین تعریف کرد. در این ملاقات با اصرار او و برای پرهیز از شنود، آنها زیر پارکینگ زندان اوین قدم ‌می‌زدند. هاشمی به نقل از پسرش تعریف می‌کند که به مهدی گفته‌بودند که دو راه داری: «یا در چند خط از رهبری تقاضای عفو کن و یا باید این پرونده طولانی و چند هزار صفحه‌ای را ادامه دهی.»

hashmi mehdi

هاشمی رفسنجانی برای پرهیز از شنود با پسرش در پارکینگ زندان اوین ملاقات می‌کند

پس از این اکبر هاشمی رفسنجانی به مهدی هاشمی می‌گوید اجازه بدهد تا در این مورد با علی خامنه‌ای رهبر ایران مشورت کند.

بنابر این گزارش هاشمی پس از ملاقات با مهدی به دیدار رهبر ایران می‌رود و در آن دیدار می‌گوید: «راضی به این نیستم که ایشان تقاضای عفو کند و شما بپذیرید، چون در نگاه جامعه انعکاس خوبی نخواهد داشت هم می‌گویند رهبر چرا به تقاضاهای عفو زندانیان دیگر توجه نمی‌کنند و هم می‌گویند هاشمی در پرونده پسرشان اعمال نفوذ کرد.»

به گفته هاشمی، آیت‌الله خامنه‌ای نیز استدلال او را می‌پذیرد.

بر اساس روایت هاشمی رفسنجانی او پس از این دیدار به پسرش مهدی پیام می‌دهد که هر طور صلاح می‌دانی عمل کن و مهدی نیز در واکنش می‌گوید: « چون می‌دانم گناهی نکرده‌ام بگذارید همه بفهمند و اگر هم گناهی کرده‌ام، بگذارید در همین دنیا محاکمه شوم».

مهدی هاشمی یک ماه پیش به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. غلامحسین محسنی اژ‌ه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه «اختلاس، ارتشا و مسائل امنیتی» را سه جرم مهدی هاشمی عنوان کرده بود.

مهدی رحمانیان مدیر مسئول شرق، فاطمعه راکعی، حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله حاضران در این جلسه بودند.

Share