Share

شرکت «شلومبرگر» اعلام کرده که پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران به این کشور باز خواهد گشت.

Brent oil

به گزارش رویترز، پال کیبزگارد، مدیر اجرایی این شرکت گفته هنگامی که تحریم‌ها لغو شدند و فعالیت در ایران مجاز شد، این شرکت بازگشت به این کشور را بررسی خواهد کرد.

شلومبرگر که از بزرگ‌ترین شرکت‌های خدمات نفتی در جهان به شمار می‌رود و یک شرکت آمریکایی – فرانسوی است، جزو آخرین شرکت‌هایی بود که ایران را ترک کرد.

بر پایه قوانین آمریکا، مشارکت شرکت‌های این کشور در حوزه نفت و گاز ایران از سال ۱۹۹۵ میلادی / ۱۳۷۴ خورشیدی ممنوع شد اما شلومبرگر حضور داشت چون در خارج از ایالات متحده آمریکا ثبت شده بود.

شلومبرگر در نیمه اول سال ۲۰۱۳ میلادی / ۱۳۹۲ خورشیدی تمامی پروژه‌های خود را در ایران تکمیل کرد و از کشور خارج شد. با این حال برخی منابع غیررسمی می‌گویند که این شرکت هنوز روابط خود را با شرکت ملی نفت ایران حفظ کرده است.

درآمد این شرکت از پروژه‌های ایران در سال ۲۰۱۲ به ۴۱۸ میلیون دلار رسید که برابر سه درصد از کل درآمدهای شلومبرگر در آن سال بود. با این حال وزارت دادگستری آمریکا پس از شش سال تحقیق، این شرکت را به خاطر نقض تحریم‌ها علیه سودان و ایران، به پرداخت ۲۳۷ میلیون دلار محکوم کرد.

شرکت شلومبرگر فروردین امسال پذیرفت که از طریق دفاتر این شرکت در تگزاس، تحریم‌های اقتصادی وضع شده علیه ایران و سودان را عمدا نقض کرده است.

این شرکت متهم شده بود که در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ میلادی / ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ خورشیدی از طریق دفاتر خود در تگزاس آمریکا توانسته بود برخی تجهیزات را با دور زدن تحریم‌های آمریکا به ایران و سودان صادر کند.

بر پایه توافق جامع هسته‌ای که هفته گذشته میان ایران و شش قدرت جهانی به دست آمد، قرار شده که بخشی از تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود و راه برای ورود دوباره شرکت‌های غربی به حوزه انرژی ایران باز شود.

با این حال در صورتی که در اجرای توافق مشکلی پیش آید و ایران آن را نقض کند، تمامی تحریم‌ها دوباره به حالت اول باز خواهد گشت.

Share