Share

بانک‌های یونان پس از سه هفته تعطیلی، بازگشایی شدند. همزمان مالیات بر مجموعه‌ای از کالاها و خدمات در این کشور از ۱۳ درصد به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

greec

گشایش بانک‌های یونان در حالی صورت می‌گیرد که برخی محدودیت‌های مالی همچون عدم امکان انتقال سرمایه به خارج از یونان پا برجاست و مردم این کشور با بالارفتن قیمت‌ها همراه با افزایش مالیات از جمله در تاکسی‌ها و رستوران‌ها روبرو هستند.

طی هفته‌های گذشته صف‌های طولانی انتظار برای دریافت پول از دستگاه‌های خودپرداز به بخشی از زندگی روزمره مردم یونان بدل شده بود. طی این مدت حداکثر مقدار مجاز برداشت پول از حساب‌های بانکی روزانه ۶۰ یورو بود.

از دوشنبه ۲۰ ژوئیه محدویت روزانه به هفته‌ای ۴۲۰ یورو تبدیل شده است. به این معنا که مردم یونان دیگر مجبور نیستند روزانه در صف‌های طولانی انتظار وقت بگذرانند.

یک هفته پیش، رهبران حوزه یورو با اعطای طرح نجات مالی ۹۶ میلیارد دلاری سه ساله‌ای به آتن موافقت کردند که در ازای آن، دولت یونان نیز متعهد به اجرای اصلاحات اقتصادی از جمله اصلاح قوانین کار، سیستم بازنشستگی و بالا بردن مالیات شد.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در مصاحبه تلویزیونی خود اصلاحات جدید را تحمیل شده از طرف رهبران حوزه یورو خواند.

طرح ریاضت اقتصادی جدید با ۲۲۹ رای موافق در مقابل ۶۴ رای مخالف و شش رای ممتنع از ۳۰۰ رای نمایندگان پارلمان این کشور به تصویب رسیده بود.

بیشتر بخوانید: داوری هابرماس در رابطه با توافق مالی بین اتحادیه اروپا و یونان

Share