Share

غلظت گرد و غبار در منطقه سیستان صبح امروز به ۱۱ برابر حد مجاز و دو برابر حد بحران رسید. همزمان  توفان شن با سرعت ۷۰ کیلومتر در شهر زابل و ۵۰ کیلومتر در زهک در حال وزیدن است.

sistan balochestan 1

غلام‌رضا اربابی، مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان خبر داده که غلظت گرد و غبار در منطقه سیستان صبح امروز به ۱۱ برابر حد مجاز و دو برابر حد بحران رسید و زندگی مردم این منطقه را مختل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان گفته که تا صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ تیر) غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان هزار و ۷۷۰ میکرو گرم گزارش شده است.

به گفته او، حد مجاز ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب است.

همچنین در حال حاضر توفان شن با سرعت ۷۰ کیلومتر در شهر زابل و ۵۰ کیلومتر در زهک در حال وزیدن است که بر اساس این شرایط شعاع دید به ۲۰۰ متر کاهش یافته است.

رضا آزادمنش، کارشناس اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفته که بر اساس پیش‌بینی‌ها وزش باد همراه با گرد و خاک شدید تا هفته آینده در منطقه سیستان ادامه دارد.

این کارشناس هواشناسی از مردم خواسته تا از رفت و آمد غیرضروری در سطح شهرها خودداری کنند.

بحران ریزگردها چند سالی است که جنوب ایران را فرا گرفته و در حال گسترش است، با این حال هنوز مقامات راه حلی برای پیشگیری از این بحران یافت نکرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش اعلام کرد که تنفس هوای آلوده به ذرات معلق و ریزگردها احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد. شماری از رسانه‌ها مرگ شهروندان بر اثر هجوم ریزگردها را «مرگ خاموش» نامیده‌‌اند.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران نیز پیشتر گفته بود که هیچ مسئولی نمی‌تواند قول برطرف شدن مشکل ذرات معلق را بدهد و بهتر است مردم با این مشکل کنار بیایند.

Share