Share

قطعاتی از قدیمی‌ترین قرآن جهان در دانشگاه بیرمنگام یافت شد. بر اساس تحقیقات دانشگاه بیرمنگام قدمت این قرآن که در حدود ۱۰۰سال است در کتابخانه دانشگاه بیرمنگام نگه‌داری می‌شود، به ۱۳۷۰ سال قبل بازمی‌گردد.

qoran

این نسخه خطیِ یافت‌شده از قرآن به خط حجازی نوشته شده و شامل بخش‌هایی از سوره ۱۸ تا ۲۰ قرآن است

به گزارش شبکه خبری بی بی سی انگلیسی، آزمایش‌ «قدمت‌یابی رادیو کربن» بر روی این قرآن با احتمال بیش از ۹۵ درصد نشان داد که این قرآن بر پوست گوسفند یا بز نوشته شده و قدمت آن به سالهای ۵۶۸ تا ۶۴۵ پس از میلاد مسیح باز می‌گردد.

پرفسور دیوید توماس، استاد مسیحیت و اسلام در دانشگاه بیرمنگام درباره این خبر گفت: «به احتمال زیاد این قرآن تنها چند سال پس از تأسیس واقعی اسلام نوشته شده است.»

با توجه به سنت اسلام، حضرت محمد آیات قرآن را به صورت وحی، در بین سال‌های ۶۱۰ تا ۶۳۲ میلادی(تا زمان مرگ) دریافت کرده است.

پروفسور توماس در این باره گفت:«هرکس که در واقع این قرآن را نوشته است به خوبی حضرت محمد را می‌شناخته و به احتمال زیاد او را دیده و با او حشر و نشر داشته است.»

این نسخه خطیِ یافت‌شده از قرآن شامل بخش‌هایی از سوره ۱۸ تا ۲۰ قرآن است و به خط حجازی، شیوه رایج کتابت در آن زمان، نوشته شده است.

این اوراق بخشی از مجموعه مینگانا از اسناد خاورمیانه در کتابخانه دانشگاه بیرمنگام است که در دهه ۱۹۲۰ میلادی گردآوری شده است.

Share