Share

نشست مشترک اقتصادی ایران و اروپا با حضور نمایندگان ۷۰ شرکت ایرانی جمعه ۲۴ژوئیه/دوم مرداد، در وین اتریش آغاز به کار کرد و دو روز ادامه می‌یابد.

iran eu nematzadeh

نمایندگان ایران در بخش نفت و پتروشیمی، بانکی و اقتصادی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای طرفین اروپایی در طول این نشست تشریح می‌کنند.

این کنفرانس با هدف همکاری مشترک بین ایران و اتحادیه اروپا برگزار شده‌ است.

در این نشست دو روزه که به واسطه اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش هماهنگ شده است، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد، محمدرضا پیوندی معاون شرکت پتروشیمی ایران، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور دارند.

تسهیل خصوصی‌سازی

به گزارش رویترز، وزیر صنعت ایران در این نشست گفت: با لغو تحریم‌های ایران پس از توافق هسته‌ای، شرکت‌های خارجی اینک می‌توانند به تسهیل روند خصوصی‌سازی بسیاری از شرکت‌های دولتی در ایران کمک کنند.

نعمت‌زاده در کنفرانس خبری در وین گفت: شرکت ملی نفت به بخش خصوصی واگذار نخواهد شد، ولی شرکت‌های پتروشیمی و پالایش به احتمال زیاد به بخش خصوصی فروخته می‌شود.

وزیر صنعت و تجارت ایران همچنین افزود که برخی شرکت‌های تولیدکننده‌ خودروهای آمریکایی با این وزارت‌خانه «مذاکراتی غیرمستقیم» داشتند تا بعد از اجرای توافق اتمی، بتوانند با ایران همکاری محدودی داشته باشند.

نعمت‌زاده با تأکید بر این‌ که ایران به ‌دنبال توسعه‌ تجارت و صادرات به کشورهای دیگر است، اضافه کرد: به‌ دنبال سرمایه‌گذاری و همکاری در زمینه‌های مهندسی، طراحی صنعتی و توسعه با کشورهای غربی هستیم. دیگر تمایلی نداریم صرفاً از غرب ماشین‌آلات صنعتی وارد کنیم و به دنبال رابطه‌ای دو جانبه هستیم.

ایران پس از دست‌یابی به توافق اتمی، برنامه‌هایی برای بازسازی صنایع خود و روابط تجاری این کشور را در نظر دارد.

ایران در حوزه نفت و گاز پروژه‌هایی به ارزش ۱۸۵ میلیارد دلار طراحی کرده و امیدوار است که این پروژ‌ه‌ها تا سال ۲۰۲۰ به امضا برسند.

Share