Share

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد بمباران مواضع داعش در روزهای آینده ادامه می‌یابد. او گفت گروه‌های شبه‌نظامی یا باید سلاح‌های خود را زمین بگذارند یا ‌حساب رویارویی را بکنند.

incirlik

پایگاه هوایی اینجرلیک در شهر آدانا قرار دارد.

اردوغان گفت حمله هوایی به مواضع داعش در مرزهای ترکیه نخستین گام بوده و مقابله با شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» طولانی مدت خواهد بود. رئیس جمهور ترکیه افزود گام‌های بعدی رویارویی با کردها و افراط‌گرایان چپ خواهد بود: «گروه‌های شبه‌نظامی یا باید سلاح‌های خود را زمین بگذارند یا حساب رویارویی را بکنند.»

دولت سوریه از عملیات نیروی هوایی ترکیه در شب گذشته انتقاد کرده است. سایت «الوطن» از قول فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه نوشت: «سوریه اجازه نمی‌دهد ترکیه عملیاتی در خاک این کشور انجام دهد.»

بامداد جمعه ۲۴ ژوئیه سه جنگنده اف-۱۶ ترکیه سه موضع داعش در شمال سوریه را بمباران کردند. دفتر احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در بیانیه‌ای عنوان کرد که در این بمباران‌، حریم هوایی سوریه نقض نشده است. داود اوغلو می‌گوید عملیات مربوطه در حریم هوایی خود ترکیه انجام شده‌اند.

روزنامه «حریت» گزارش داده که دو مورد از مواضع یاد شده، مقر نیروهای داعش بوده‌اند. خبرگزاری «دوغان» می‌نویسد در یکی از این حملات، ۳۵ نیروی افراطی کشته شده‌اند.

دولت ترکیه هم‌زمان با بمباران مواضع مرزی داعش، عملیاتی زنجیره‌ای برای دستگیری هواداران داعش و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) انجام داد و دست‌کم ۲۵۰ فرد مظنون را بازداشت کرد. یورش سراسری پلیس به ۱۳ استان ترکیه انجام شده و هنوز روشن نیست چه تعداد از دستگیرشدگان در ارتباط با داعش و چه تعداد دیگر در پیوند با فعالیت برای پ‌ک‌ک یا گروه‌های چپ بازداشت شده‌اند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها که در انتخابات پارلمانی اخیر در ترکیه ۸۰ کرسی به دست آورده، ادعا می‌کند مدارک و اسنادی در دست دارد که دولت اردوغان از تروریست‌های اسلامی برای سرکوب چپ‌ها و کردها حمایت می‌کند.

دولت ترکیه اجازه استفاده از پایگاه استراتژیک «اینجرلیک» را نیز به ارتش آمریکا داده است. این تصمیم موفقیت بزرگی برای نیروهای ائتلافی محسوب می‌شود. ترکیه با وجود عضویت در ائتلاف جهانی ضد داعش، تا کنون از مشارکت در عملیات نظامی این ائتلاف خودداری کرده بود. این تصمیم پس از مکالمه تلفنی اردوغان و اوباما در روز چهارشنبه ۲۲ ژوئیه نهایی شد.

پبش از این، ارتش آمریکا از پایگاه اینجرلیک برای پرواز هواپیماهای شناسایی و بدون سرنشین (پهپاد) استفاده می‌کرد. رسانه‌های ترکیه نوشته‌اند دولت اردوغان با دادن این مجوز، نظر آمریکا برای ایجاد «منطقه پرواز ممنوع» در شمال حلب را جلب کرده است.

در همین زمینه

حمله هوایی ترکیه به داعش،دستگیری‌های گسترده در داخل

انفجار سوروچ؛ زنگ خطر گسترش نفوذ داعش در ترکیه

پس از حمله انتحاری در ترکیه، پلیس استانبول به تجمع ضد داعش حمله کرد

دست‌کم ۳۰ کشته و ۱۰۰ مجروح در انفجار بمبی در «سوروچ»

Share