Share

مهدی رجبی‌زاده، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفته است که آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های این استان امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ حدود هشت برابر شده است.

Fire in forests

رجبی‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) این افزایش آتش‌سوزی‌ها را «زنگ خطری» برای نابودی منابع طبیعی استان کرمان دانسته است.

او عوامل انسانی را در ۶۰ درصد از این آتش‌سوزی‌ها موثر می‌داند و می‌گوید گردشگران به دلیل «رعایت نکردن برخی نکات» باعث آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها می‌شوند.

تیرماه سال گذشته نیز قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع، از افزایش ۲۰ درصدی تعداد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده بود.

میزان آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع ایران در بهار سال جاری در استان‌های فارس، کرمان و لرستان بیشتر از سایر مناطق رخ داده است.

ابوالقاسم حاتمی، سرپرست فرماندهی یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان نیز به ایرنا گفته که از اول سال جاری تاکنون در مجموع ۳۲ مورد آتش‌سوزی در منابع طبیعی این استان رخ داده که بر اثر آن بیش از ۳۸ هکتار جنگل، ۲۲۵ هکتار مرتع مشجر و ۳۵۴ هکتار مرتع در آتش سوخته است.

استان کرمان ۹۷۰ هزار هکتار جنگل را در خود جای داده است که نزدیک به ۱۱ درصد از جنگل‌های کشور را در بر می‌گیرند.

مسئولان سازمان جنگل‌ها می‌گویند در یک دهه گذشته بیش از ۱۴‌هزار فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های ایران رخ داده که در مجموع به ۱۵۰ هزار هکتار از سطح عرصه‌های طبیعی کشور خسارت وارد کرده است.

امکانات سازمان حفاظت محیط زیست و همچنین سازمان جنگل‌ها و مراتع در ایران بسیار ناچیز است و محیط‌بانان گاهی با سطل و دبه‌های آب به خاموش کردن آتش می‌پردازند.

Share