Share

حملات ارتش ترکیه به مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) ادامه دارد. تانک‌های ترکیه به روستایی در سوریه که تحت کنترل کردها قرار داشت شلیک کرده‌اند.

Turkey

پس از چندین حمله هوایی به مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه، ارتش ترکیه شب گذشته (یکشنبه ۲۶ ژوئیه / ۴ مرداد) با تانک به روستای «سور مقر» در شمال استان حلب سوریه که در اختیار کردهاست حمله کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه و فعالان کرد ضمن اعلام این خبر گفته‌اند دست‌کم چهار پیکارجوی کرد در این حمله زخمی شده‌اند.

شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) در سوریه نیز گفته‌اند ارتش ترکیه مواضع آن‌ها را نیز در شهر «جرابلس» واقع در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه مورد هدف قرار داده‌اند. ی‌پ‌گ نیروی نزدیک به پ‌ک‌ک است و با داعش می‌جنگد. شهر «جرابلس» تحت قدرت داعش قرار دارد.

حملات ارتش ترکیه به خاک سوریه در حالی انجام می‌شود که احمد داووداغلو، نخست‌وزیر این کشور به روزنامه «حریت» گفته است ترکیه قصد ندارد برای مقابله با نیروهای داعش نیروی زمینی به خاک سوریه اعزام کند.

قرار است به درخواست وزارت امور خارجه ترکیه، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سه‌شنبه ۲۸ ژوئیه نشستی اضطراری درباره حملات اخیر ترکیه علیه نیروهای داعش و پ‌ک‌ک برگزار کند.

بیشتر  بخوانید: ناتو به درخواست ترکیه نشست اضطراری تشکیل می‌دهد

شامگاه یکشنبه رسانه‌ها همچنین از حملات ارتش ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق خبر دادند.

ترکیه روز جمعه گذشته مقرهای داعش را بمباران کرد و همان شب برای نخستین بار در ماه‌های اخیر حملات خود به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق را آغاز کرد. دولت ترکیه پ‌ک‌ک و داعش را «سازمان‌های تروریستی» می‌نامد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که تاکنون همزمان با این عملیات ۸۵۰ تن از اعضای «سازمان‌های تروریستی» را در شهرهای مختلف بازداشت کرده است. چند تظاهرات اعتراضی در ترکیه علیه بازداشت‌های گسترده کردها برگزار شده است.

Share