Share

جشنواره فیلم گلووی ایرلند جایزه بزرگ یک عمر دستاوردهای هنری خود را امسال به محسن مخلمباف، فیلمساز ایرانی اهدا کرد.

Mohsen-Makhmalbaf

در این جشنواره از محسن مخملباف برای نمایش فیلم «پرزیدنت» و دریافت این جایزه دعوت شده بود.

یکشنبه شب ۴ مردادماه / ۲۶ ژوئیه این جایزه توسط کیت اتول، دختر پیتر اتول بازیگر مشهور ایرلندی به محسن مخملباف اهدا شد.

کیت اتول به هنگام معرفی فیلم «پرزیدنت» محسن مخلمباف گفت: ‘«من مفتخرم که هر سال تنها یک فیلم که بهترین فیلم جشنواره است را معرفی می‌کنم و امسال بدون شک این فیلم “پرزیدنت” ساخته محسن مخملباف است.»

کیت اتول محسن مخلمباف را «از بنیانگذاران سینمای نوین ایران و یکی از مهم‌ترین فیلمسازان سینمای هنری امروز دنیا» عنوان کرد.

جشنواره فیلم گلووی ایرلند هر ساله از تاریخ ٧ تا ١٢ ژوئیه برگزار می‌شود. این جشنواره از سال ۱۹۸۹ بنیان گذاشته شده است.

نمایی از فیلم «پرزیدنت» آخرین ساخته محسن مخلمباف

نمایی از فیلم «پرزیدنت» آخرین ساخته محسن مخلمباف

فیلم «پرزیدنت» از روز جمعه ١٧ ژوئیه در ایرلند به نمایش عمومی در آمده است. محسن مخملباف روز دوشنبه برای مراسم افتتاحیه این فیلم در شهر دابلین حضور یافت و با تماشاگران به گفت‌وگو پرداخت.

«پرزیدنت» که آخرین فیلم محسن مخملباف است در گرجستان فیلم‌بردارى شده و داستان آن به شکل‌گیرى یک انقلاب و فروپاشى دیکتاتورى‌ها مربوط است. مخملباف خود گفته است منبع الهامش برای ساخت این فیلم انقلاب‌هاى گوناگون در ایران و خاورمیانه بوده است.

این فیلم نخستین بار در بخش افتتاحیه افق جشنواره ونیز به نمایش درآمد و برنده بهترین فیلم جشنواره شیکاگو از آمریکا و برنده جایزه بهترین فیلم تماشاگران از جشنواره‌های توکیو فیلمکس ژاپن و بیروت در لبنان شد.

«پرزیدنت» که از ماه مارس در فرانسه و سوئیس به نمایش عمومی در آمد، قرار است در اواسط ماه اوت در سینماهای لندن و دیگر شهرهای بریتانیا نیز به نمایش عمومی درآید.

Share