Share

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران از سوی فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه از روحانی دعوت کرد تا به پاریس سفر کند. روحانی از این دعوت تشکر کرد.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران

فابیوس روز چهارشنبه ۷ مردادماه / ۲۹ ژوئیه برای دیدار یک روزه به ایران سفر کرد و پس از دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به ملاقات روحانی رفت.

بیشتر بخوانید: ورود وزیر خارجه فرانسه به تهران و تجمع اعتراضی «دلواپسان»

فابیوس ضمن اعلام دعوت اولاند از روحانی گفت: «دولت فرانسه به دنبال برقراری مناسباتی براساس احترام متقابل و دوستی با ایران است.»

وزیر خارجه فرانسه با بیان این‌که «هیچ مشکل اصولی و بنیادین در مناسبات تهران و پاریس وجود ندارد»، گفت سفر رئیس‌جمهور ایران به پاریس «فرصت‌های فراوانی را برای انجام کارهای بزرگتر در حوزه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مهیا خواهد کرد».

لوران فابیوس افزود که در روزهای آینده شرکت‌های بزرگ فرانسوی حضور پررنگ‌تری در سرمایه‌گذاری‌ها در ایران خواهند داشت. او گفت: «حرف ما با ارباب صنایع فرانسه در حوزه‌های خودروسازی، هواپیمایی و محیط زیست این است که باید این‌بار برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال بازگردید.»

او همچنین از جذب جهانگردان ایرانی به فرانسه و همکاری در حوزه‌های علمی، آموزشی و به‌ویژه حضور دانشجویان دو کشور، استقبال کرد.

در مورد توافق هسته‌ای نیز دو طرف بر اجرای آن تأکید کردند.

حسن روحانی این توافق را به نفع ایران، کشورهای ۱+۵ و همه بازیگران منطقه‌ای دانست و از آن به عنوان گام مهمی برای تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها یاد کرد.

روحانی گفت: «دولت ایران در مسیر توافق مستحکم است و ما به تعهدات خود تا زمانی که طرف مقابل به تعهداتش پایبند باشد، پایبند خواهیم بود.»

لوران فابیوس قرار است در جریان سفر خود به تهران با محمدرضا نعمت‌زاد وزیر صنعت، معدن و تجارت و معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

Share