Share

علی رشیدی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان می‌گوید ۹۰۶ روستا در این استان با کمبود آب مواجه هستند و به همین دلیل آب مورد نیازشان از طریق تانکر تأمین می‌شود.

water tanker

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان، امروز شنبه ۱۰ مرداد به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته که کمبود آب در این ۹۰۶ روستا بیش از ۷۰۰ لیتر آب در ثانیه است.

به گفته رشیدی از ۵۱۷۸ روستا در استان کرمان، ۲۴۸۲ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که ۷۳۷ روستا از این تعداد، «فاقد لوله‌کشی و آب آشامیدنی هستند و از طریق حلقه‌های چاه و تانکر تأمین آب می‌شوند.»

او یکی از مشکلات اصلی در روستاها را «ناپایداری سفره‌های زیرزمینی» دانسته  و «پایین بودن و بی‌ارزش بودن قیمت آب و تعرفه آب به ویژه در بخش کشاورزی» را باعث «بخشی از نابسامانی‌های آب» در کشور اعلام کرده است.

خبرگزاری مهر نیز امروز در گزارشی خبر داده که استان چهار محال و بختیاری که از آن به عنوان «پایتخت آب ایران» نام برده می‌شود با بحران آب مواجه است و هم اکنون بسیاری از روستاهای این استان با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

مطالعاتی که «مرکز زمین شناسی آلمان» در سال ۲۰۰۸ با استفاده از تحلیل تصاویر ماهواره‌ای انجام داد، نشان می دهند، استفاده و برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی باعث شده تا در ۳۰ سال گذشته سطح این منابع در ایران در حدود پانزده متر کاهش پیدا کند.

بر پایه شاخص جهانی، میزان درصد برداشت از منابع آب تجدیدپذیر هر کشور به‌عنوان شاخص اندازه‌گیری بحران آب معرفی می‌شود. این شاخص در سال ٢٠١١ برای ایران ٧٢.٣ درصد بوده کــه از قرار گرفتن ایران در وضعیت «بحران شدید آب» خبر می‌دهد.

Share