Share

یک خودروی حامل ۱۴ پناهجوی افغان در سیستان و بلوچستان واژگون شده و چهار تن از افغان‌ها کشته و چهار تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

afghanese car crash

محمدرضا کورسی، رئیس پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان، شنبه ۱۰ مرداد به خبرگزاری مهر گفته که این خودرو ظهر روز جمعه ۹ مرداد بر اثر «سرعت زیاد» در محور دلگان- زهکلوت واژگون شده است.

به گفته این مقام پلیس، از ۱۵ تن سرنشین این خودرو به جز راننده، بقیه «مهاجرین غیر مجاز کشور افغانستان» بودند.

آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که سالانه تعداد زیادی از تصادف‌های مرگبار در جاده‌های کشور مربوط به خودروی حامل پناهجویان افغان است که بیشتر در استان‌های سیستان ‌و بلوچستان، فارس، هرمزگان، کرمان و اصفهان رخ می‌دهد.

تنها در روزهای ۲۸ تا ۳۰ فروردین سال جاری خورشیدی ۶۱ پناهجوی افغان بر اثر تصادف در جاده‌های ایران کشته شدند.

افغان‌ها برای ورود به ایران سوار بر خودروی «قاچاق‌برهایی» می‌شوند که به جای پنج تن که حداکثر ظرفیت خودرو است، گاهی تا ۱۷ افغان را در آن «جاسازی» می‌کنند و به همین دلیل در هنگام تصادف شمار قربانیان این خودروها بالاست. دلیل اغلب این تصادفات «عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و رانندگی مخاطره‌آمیز» اعلام می‌شود.

سالانه نزدیک به ۱۷ هزار تن در ایران بر اثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند. تصادف جاده‌ای و شهری یکی از سه دلیل عمده مرگ‌ و میر در ایران است. ایران، یکی از کشورهایی است که بالاترین شمار کشتگان جاده‌ای را دارد.

Share