Share

دولت اسرائیل تدابیر شدیدی علیه تندروهای یهودی در پیش گرفته است. یکی از رهبران یک گروه افراطی توسط نیروهای امنیتی اسرائیل بازداشت شد.

میر اتینگر، رهبر یکی از گروه‌های افراطی یهودی پس از دستگیری در شهر سافد.

میر اتینگر، رهبر یکی از گروه‌های افراطی یهودی پس از دستگیری در شهر سافد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چهار روز پس از کشته شدن یک نوزاد یک سال و نیمه فلسطینی در جریان به آتش کشیدن خانه آن‌ها توسط تندروهای یهودی در کرانه باختری رود اردن، سخنگوی سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین‌بت)، اعلام کرد که میر اتینگر، رهبر یکی از گروه‌های افراطی یهودی در شهر سافد، در شمال اسرائیل دستگیر شده است.

یک سخنگوی پلیس گفته که میر اتینگر ۲۰ ساله مرتکب «جنایت با انگیزه ملی افراطی» شده است. او قرار است روز پنج‌شنبه آینده در مقابل دادگاه قرار گیرد.

افراد ناشناس روز جمعه ۳۱ ژوئیه / ۹ مردادماه در دهکده فلسطینی «کفر دوما»، نزدیک به نابلس، به یک خانه مسکونی کوکتل مولوتف پرتاب کردند و آن را به آتش کشیدند. یک نوزاد ۱۸ ماهه در این رویداد کشته شد. تمام شواهد نشان می‌داد که این اقدام توسط تندروهای یهودی انجام شده است.

بیشتر بخوانید: پرتاب مواد آتش‌زا به خانه فلسطینی‌ها سبب مرگ یک نوزاد شد

پدر میر اتینگر، میر کاهان، خاخام تندرویی بود که در سال ۱۹۶۸ «اتحادیه دفاع یهودی» (JDL) را تأسیس کرد. میر کاهان همچنین جنبش «کاخ» را به‌وجود آورد که برای اخراج عرب‌ها از اسرائیل فعالیت می‌کرد. او در یک سوء قصد در سال ۱۹۹۰ در نیویورک کشته شد.

رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند میر اتینگر در جریان حمله به یک کلیسا در ۱۸ ژوئن نیز دست داشته است.

در سال‌های گذشته تندروهای یهودی بارها با مواد آتش‌زا به مساجد، کلیساها و خانه‌های عرب‌ها حمله کرده‌اند.

Share