Share

کنسول ایران در شهر ارزروم ترکیه از ایرانیان خواست در صورتی که عازم ترکیه هستند از سفر زمینی به این کشور خودداری کنند.

autobus-Turkey-2

به گزارش وب‌سایت خبرآنلاین، حسین قاسمی، کنسول ایران در ترکیه گفت: با توجه به افزایش اقدامات ترویستی و ناامن بودن مسیرهای مرزی در خاک ترکیه از سفر غیر ضروری به این کشور پرهیز و یا از مسیر هوایی به این کشور تردد کنند.

او افزود در صورت انتخاب مسیر زمینی حتماٌ از گمرک بازرگان و در ساعات روز وارد خاک ترکیه شوند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته ۱۶ مرداد در حمله مسلحانه به یک اتوبوس مسافربری ایرانی در خاک ترکیه دو نفر کشته و چهار نفر زخمی شدند. با این حال به گزارش کنسول ایران در ترکیه در جریان این حمله تنها کمک راننده اتوبوس که اهل ترکیه بوده کشته شده است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه اما گفته است فرد کشته‌شده ایرانی است و علاوه بر آن یک سرباز ترکیه‌ای نیز در جریان این حمله کشته شده است. این خبرگزاری نوشت که در این حمله چهار نفر نیز زخمی شده‌ و به بیمارستانی در وان منتقل شده‌اند.

حمله مسلحانه حوالی ساعت ۱۱ و نیم شب به وقت تهران، در منطقه سون کایا در نزدیکی چالدران در مسیر دوبایزید به وان رخ داد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است، اما مقام‌های ترکیه این‌گونه عملیات را به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) نسبت می‌دهند.

در پی این حمله همچنین مقام‌های سفارت ایران در آنکارا نیز نسبت به سفر زمینی ایرانی‌ها به ترکیه هشدار داد.

علیرضا بیگدلی، سفیر ایران در ترکیه ضمن اشاره به اقدامات مسلحانه مشابه در روزهای اخیر در مناطق شرقی و جنوبی ترکیه گفت: ایرانی‌ها در صورت سفر به این مناطق مراقب باشند.

هفته گذشته نیز قطاری که از ایران به ترکیه می‌رفت و قطاری که از ترکیه به ایران می‌آمد نیز مورد حمله مسلحانه و مین‌گذاری قرار گرفتند. در این دو حادثه یکی از کمک لوکوموتیورانان ترکیه‌ای زخمی و به ریل و بخشی از واگن‌ها خسارت وارد شد اما به مسافران ایرانی آسیبی وارد نشد.

از سه هفته پیش در پی انفجار انتحاری در سوروچ، واقع در جنوب ترکیه که منجر به کشته شدن ۳۲ فعال چپگرا و زخمی شدن حدود ۱۰۰ نفر شد و همچنین قتل چند پلیس توسط شاخه نظامی پ‌ک‌ک، ناآرامی در ترکیه افزایش یافته است.

دولت ترکیه در این مدت بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از مخالفان خود را دستگیر کرده است.

بیشتر بخوانید: «چند کشته و زخمی» در حمله ‌مسلحانه به اتوبوس ایرانی در ترکیه

Share