Share

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران اعلام کرد که ۷۵ درصد از تالاب‌های ایران در معرض خطر هستند.

talab-anzali

تالاب انزلی

محسن سلیمانی روزبهانی، مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران دراین‌باره گفت: «آمار‌ها نشان می‌دهد از بین هزار تالاب موجود در کشور که بر اساس کنوانسیون بین‌المللی رامسر تعریف شده‌اند، ۷۰ تا ۷۵ درصد از تالاب‌های ایران یا در وضعیت بحرانی هستند و یا در معرض خطر قرار دارند و این مساله به آن معناست که برخی از آن‌ها کارکردهای خودشان را از دست داده‌اند.»

کنوانسیون رامسر پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانان و گیاهان وابسته به آن‌ها (به ویژه پرندگان آبزی) است که در سال ۱۹۷۱ در شهر رامسر به تصویب رسید. در ابتدا این معاهده به امضای نمایندگان ۱۸ کشور شرکت‌کننده رسید، اما امروزه ۱۶۰ کشور جهان عضو این پیمان هستند.

روزبهانی علت خشکی تالاب‌ها در گذشته را عوامل طبیعی، و در دوره حاضر عوامل انسانی عنوان کرد. عوامل انسانی نیز به زعم او‌‌ همان توسعه ناپایدار در حوضه آبریز تالاب‌هاست.

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران به خبرگزاری ایلنا گفت: تالاب‌ها معمولاً در پایین دست حوضه‌های آبریز قرار دارند و زمانی که در بالادست حوضه آبریز، توسعه بخش کشاورزی، صنعت و یا طرح‌های استحصال منابع آب رخ دهد، شاهد ایجاد شرایط ناگوار برای تالاب‌ها هستیم.

برخی از کار‌شناسان محیط زیست علاوه بر مصرف بی‌رویه منابع آبی، سوء مدیریت و سیاست‌های دولت در توسعه سدسازی را دلیل خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها در ایران می‌دانند.

روزبهانی همچنین به هفت تالابی اشاره کرد که در اولویت طرح احیا قراردارند. از این میان می‌توان به تالاب‌های هامون در سیستان و بلوچستان، تالاب‌های آلا‌گل، آلماگل، آجی گل در استان گلستان و تالاب زریوار در کردستان اشاره کرد.

چندی پیش نیز امور تالاب‌های دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست ایران از خشک شدن ۶۷ درصد مساحت تالاب‌های این کشور خبر داد. یعنی در مجموع بیش از دو میلیون هکتار از مجموع سه میلیون هکتار مساحت تالاب‌های ایران خشک شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

دخالت انسان عامل اصلی خشک شدن تالاب‌های ایران است

۲۱تالاب ایران زیر خط قرمز، ۲۰ گونه دوزیست در معرض انقراض

Share