Share

نشست خبری فیلم «محمد» ساخته مجید مجیدی شامگاه ۲۶ مرداد در شهرک سینمایی نور در بزرگراه تهران – قم برگزار شد. در این نشست که به طور زنده از شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران هم پخش می‌شد، مجید مجیدی، کارگردان این فیلم و محمد رضا صابری تهیه‌کننده فیلم همراه با برخی بازیگران فیلم حضور داشتند.

حسین معززی‌نیا و مجید مجیدی در نشست خبری فیلم «محمد»

حسین معززی‌نیا و مجید مجیدی در نشست خبری فیلم «محمد»

حسین معززی‌نیا، مجری برنامه در ابتدا از خبرنگاران که با اتوبوس‌هایی از تهران به شهرک سینمایی نور انتقال داده شده بودند و به همین جهت خسته بودند، پوزش خواست. مجید مجیدی هم آنان را به شکیبایی دعوت کرد.

مجید مجیدی در ابتدای این نشست خبری، پس از گلایه از مسئولان آستان قدس رضوی به خاطر خودداری آنان از برگزاری این نشست در مشهد، به انگیزه‌اش از ساخت فیلم محمد اشاره کرد. او گفت تصویری که از اسلام از جهان وجود دارد، در پرتو جنگ‌های داخلی در سوریه و عراق و یمن تصویری‌ست زشت. به همین جهت پس از ماجرای کاریکاتورهای پیامبر اسلام در دانمارک، برای ارائه دادن چهره متفاوتی از پیامبر اسلام تصمیم به ساخت فیلمی درباره زندگی پیامبر اسلام گرفته است.

فیلم «محمد» که از آن به عنوان پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران یاد می‌شود، برای نخستین بار ۴ شهریور ماه در سینماهای کشور و در برخی فرهنگسراها به نمایش درمی‌آید.

قرار است با مشارکت شهرداری تهران در بزرگ‌ترین تبلیغات برای یک فیلم سینمایی در ایران، تصاویری از نماهای این فیلم در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته شود.

مجید مجیدی در نشست خبری شهرک سینمایی نور به بودجه ساخت فیلم «محمد» اشاره‌ای نکرد. او گفت هزینه‌ای که برای معرفی پیامبر اسلام می‌شود در وهله اول، اهمیت چندانی ندارد. اما، با این‌حال مطمئن است که فیلم «محمد» در گیشه هم موفق خواهد بود و از نظر اقتصادی توفیق زیادی به دست می‌آورد.

قرار است که فیلم «محمد» در افتتاحیه جشنواره فیلم مونترال به نمایش درآید. مجید مجیدی گفت دو نسخه از این فیلم وجود دارد: یک نسخه به طول پنج ساعت و نیم و یک نسخه در دو ساعت و ۵۸ دقیقه. در سینماهای ایران این نسخه دوم به نمایش درمی‌آید و سپس بر اساس نسخه طولانی‌تر، یک مجموعه تلویزیونی در هشت قسمت از تلویزیون دولتی ایران پخش می‌شود.

فیلم «محمد» روایتگر کودکی پیامبر اسلام تا دوازده‌سالگی اوست. مجمع مطالعات اسلامی الازهر، جریان‌های سلفی و عربستان سعودی با این فیلم مخالفت کرده‌اند. مجید مجیدی در نشست خبری شهرک سینمایی نور در پاسخ به این انتقادها اطمینان داد که چهره پیامبر اسلام حتی در کودکی او هم نمایش داده نشده است. مجیدی گفت این فیلم به گمان او می‌تواند با هر مخاطبی از هر فرهنگی در جهان ارتباط برقرار کند.

محمد رضا صابری، تهیه‌کننده فیلم با اشاره به تبلیغات گسترده و بی‌سابقه برای این فیلم اعلام کرد که فیلم «محمد» در ۴۵ سالن سینما در تهران و در ۱۰۰ سالن سینما در شهرستان‌ها به نمایش گذاشته می‌شود. به گفته این تهیه‌کننده در شهرستان‌هایی که سالن سینما ندارند، محل‌هایی برای نمایش این فیلم در نظر گرفته شده است. او از مسئولان ارشاد اسلامی در شهرستان‌ها خواست در تجهیز این اماکن تلاش و با تهیه‌کننده همکاری کنند.

مجید مجیدی در نشست خبری شهرک سینمایی نور انتقاد برخی از سینماگران اجتماعی ایران از بودجه هنگفت فیلم «محمد» را رد کرد. او گفت به خاطر پروژه فیلم «محمد» ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فنی سینمای ایران گسترش پیدا کرده است. او وعده داد که به زودی شهرک سینمایی نور در اختیار سینماگران دیگری که مایل‌اند فیلمی درباره تاریخ صدر اسلام بسازند قرار گیرد.

ابتدا قرار بود فیلم «محمد» در نیمه دوم سال گذشته به نمایش درآید، اما پس از آنکه جشنواره‌های فیلم برلین، کن و ونیز از نمایش این فیلم خودداری کردند، اکران آن در ایران هم به تعویق افتاد.

برای بازآفرینی برخی صحنه‌های فیلم «محمد» در شهرک سینمایی «نور» در نزدیکی شهر قم، کعبه و بخش‌هایی از مدینه را بازسازی کرده‌اند. صحنه حمله «پرندگان ابابیل به فیل‌های سپاه ابرهه» هم در آفریقا فیلمبرداری شده است. شهرک سینمایی «نور» را بنیاد مستضعفان ساخته است و مدیریت آن را به شرکت «تابان نور» سپرده. مسئولان این شرکت ادعا می‌کنند که بنیاد مستضعفان فقط ۱۴۰ میلیون تومان برای ساخت این شهرک هزینه کرده است.

در همین زمینه:

«محمد»، فیلم نفرین‌شده

پاسخ مجیدی به انتقادات مجمع الازهر از فیلم «محمد»

بیانیه مجید مجیدی؛ هدف‌های تبلیغی فیلم «محمد»

 

 

Share