Share

یک مقام سازمان جهاد کشاورزی خبر داده که کشت برنج در استان فارس به دلیل کم‌آبی ممنوع شده است.

keshavarz-gandom

محمدمهدی قاسمی، شنبه ۳۱ مرداد به خبرگزاری تسنیم گفته که ‌فارس «استانی خشک است و کاشت برنج در آن مناسب نیست.»

او همچنین در خصوص وضعیت کشاورزانی که تنها از راه کشت برنج زندگی خود را می‌گذرانند، گفته که به جای برنج، کشت‌های جایگزین که مصرف آب کمتری دارند، به آن‌ها پیشنهاد شده است.

به گفته قاسمی، در حال حاضر سطح زیرکشت برنج در استان فارس از ۴۰ هزار هکتار به ۳۰ هزار هکتار رسیده و این امکان برای کاهش بیشتر سطح زیرکشت نیز وجود دارد.

بر اساس بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی که سال گذشته صادر شد، کشت برنج در ۱۴ استان از مجموع ۱۶ استان برنج‌خیز ایران ممنوع شد و سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های ممنوع شده است اما جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج گفته که وزارت جهاد کشاورزی به دلیل محدودیت منابع آبی، امسال از ۱۴ استان به غیر از استان‌های شمالی خواسته بود که برنج کشت نکنند اما تمامی این استان‌ها اقدام به کشت کرده‌ و هیچ‌گونه تغییری در تولید ندادند.

به گفته او، وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید برنج ایران را امسال حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن برآورد کرده است.

خشکسالی و بحران کم‌آبی سال‌هاست که اغلب مناطق ایران را فرا گرفته است. به گفته رحیم می‌دانی معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو، این خشکسالی تا ۲۰ سال دیگر همچنان ادامه دارد. او می‌گوید بحران و کمبود آب ممکن است به مناقشه و حتی جنگ منجر شود.

در همین حال عیسی کلانتری، مشاور معاون اول رئیس‌جمهوری ایران گفته که در دولت پیشین ۷۵ ‌میلیارد متر مکعب از آب‌های زیرزمینی بیش از حد مجاز برداشت شد در حالی ‌که در ۲۴‌سال قبل از آن، از اول انقلاب تا ۱۳۸۴، فقط ۴۵‌ میلیارد مترمکعب به صورت غیرمجاز از این آب‌ها برداشت شده بود.

Share