Share

پلیس مقدونیه از ورود هزاران پناهجو به خاک این کشور ممانعت کرده است. این تعداد کثیر از پناه‌جویان در زیر باران شدید پشت خط مرزی مقدونیه مانده‌اند.

migrants in Macedonia

خبرگزاری آسوشیتدپرس، شنبه ۲۲ اوت/ ۳۱ مرداد گزارش داد در پی موج کم سابقه ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا، جمعیت کثیری از آن‌ها که شامل زن و کودک نیز می‌شوند با بسته شدن مرز شمالی یونان و کشور مقدونیه، بدون سرپناه و بلاتکلیف در نقطه صفر مرزی دو کشور مانده‌اند.

تنها به تعداد انگشت‌شماری از مهاجران سوری که فرزندی به همراه داشتند اجازه داده شده که از مرز مقدونیه عبور کنند. شمار کثیری از پناهجویان که غالبا از کشورهای سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و ایران هستند شب گذشته را در هوای سرد و بارانی روی خاک و با آذوقه کم خود، به سر برده‌اند.

این پناهجویان که از ترکیه به سمت اروپا حرکت کرده‌اند و قصد گذر از مقدونیه و ورود به صربستان را داشتند پشت سیم‌های خاردار مرزی جمع شده‌اند.

دولت مقدونیه، پنجشنبه ۲۰ اوت، برای «مقابله با بحران ورود مهاجران» به این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد. روز گذشته نیز، در مرز مقدونیه پلیس به سوی این مهاجران آتش گشود که در اثر آن دست کم ۱۰ نفر مجروح شدند.

موج غیرمنتظریه‌ای از پناهجویان در سال جاری میلادی از طریق مرز آبی ترکیه با یونان وارد اروپا شده‌اند. تاکنون شمار مهاجران ورودی به یونان از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۱۶۰ هزار تن تخمین زده شده است. از این تعداد نزدیک به ۴۵ هزار تن برای ورود به اتحادیه اروپا از مقدونیه رد شده‌اند.

در هفته گذشته، چند صد تن از این پناهجویان سعی کردند که از طریق خط ترن سریع السیر در شهر گفلیا در مقدونیه وارد کشورهایی مانند آلمان و هلند شوند که با ممانعت پلیس تعداد زیادی از آن‌ها از خانواده‌های خود جا ماندند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای از وضعیت این پناهجویان به ویژه زنان و کودکان ابراز نگرانی کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از مقامات مقدونیه خواسته است که به خشونت پلیس این کشور نسبت به پناهجویان پایان دهد.

Share