Share

پس از واکنش‌های منفی به سخنان جنجالی محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران که گفته بود هر کس خودروی داخلی نخرد ضدانقلاب است، او این حرف خود را پس گرفت.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت: راه‌اندازی مبارزه سازمان‌یافته برای نخریدن کالای داخلی خیانت است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت: راه‌اندازی مبارزه سازمان‌یافته برای نخریدن کالای داخلی خیانت است.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نعمت‌زاده گفت: «من نگفتم هر که خودروی داخلی نخرد ضدانقلاب است، منظور من این بود که مبارزه سازمان‌یافته ضد خرید محصولات داخلی و نخریدن خودروی داخلی مغایر با منافع ملی است.»

نزدیک به یک‌ماه پیش در شبکه‌های اجتماعی کارزاری با عنوان «خودرو نخرید» برپا شد که از مردم می‌خواست برای کاهش قیمت خودروهای داخلی، از خرید آن‌ها خودداری کنند. مدیران صنایع خودروسازی این کارزار را وابسته به مافیای واردات خودروهای چینی دانستند و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در نشست رسانه‌ای روز شنبه ٩ شهریور خود گفت: «این اقدام خیانت به تولید داخلی و کشور است، راه‌اندازی چنین کمپینی یک فعل حرام، مغایر با منافع ملی و یک عمل ضدانقلاب است.»

این سخنان با واکنش‌های منفی مواجه شد و حتی گفته شد که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز در این‌باره به وزیر صنعت تذکر داده است تا سخنان خود را اصلاح کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در واکنش به موج انتقادهای گسترده از اظهارات نعمت‌زاده، در اطلاعیه‌ای بخش‌هایی از سخنان او را منتشر کرد که به‌گفته این وزارتخانه در رسانه‌ها بازتاب نیافته بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از پس‌گرفتن سخنان خود، گفت: «مردم حق دارند که از تأثیرات مذاکرات هسته‌ای بر صنایع کشور مطلع شوند و برای خرید خودرو تأمل کنند.»

او افزود: «هدف ما تقویت و حمایت تولید داخلی است و راه‌اندازی مبارزه سازمان‌یافته برای نخریدن کالای داخلی خیانت است.»

نعمت‌زاده با بیان این‌که شورای رقابت قصد افزایش قیمت خودرو را دارد اما وزارت صنعت موافقت نکرده است، افزود: «می توانم بگویم خودرو ارزان نمی‌شود اما گران هم نمی‌شود.»

قیمت بالا و کیفیت پایین خودرو‌های تولید داخل همواره اعتراض مشتریان و کارشناسان صنایع خودروسازی را در ایران به دنبال داشته است.

بیشتر بخوانید: بحران خودروسازان و حق شهروندان

Share