Share

نیوشا توکلیان، عکاس و خبرنگار ایرانی برنده جایزه بزرگ پرنس کلاوس، جایزه سلطنتی هلند شد.

نیوشا توکلیان برنده جایزه بزرگ پرنس کلاوس شد.

نیوشا توکلیان؛ منبع: بنیاد پرنس کلاوس

بنیاد فرهنگ و توسعه پرنس کلاوس، پنج‌شنبه، ۱۲شهریور / ۳ اوت اعلام کرد که نیوشا توکلیان، عکاس ایرانی برنده جایزه بزرگ پرنس کلاوس خواهد شد. نیوشا توکلیان این جایزه را در ماه دسامبر دریافت خواهد کرد.

او تاکنون بخشی از جایزه خود را به سازمان محک برای درمان بیماران سرطانی٬ جایزه شید برای عکاسان٬ حمایت از پناهنده های سوری و عراقی و کمک به سازمان های حمایت از حیوانات تقدیم کرده است.

نیوشا توکلیان سال‌هاست به صورت حرفه‌ای عکاس – خبرنگار است. ژانر کارهای او متفاوت است. برای مثال او جسورانه از اتفاق‌های سیاسی عکس‌ می‌گیرد و در عکاسی پرتره از جوانان و زنان زبردست است.

توکلیان، ۳۴ ساله است، در تهران زندگی می‌کند و همسر خبرنگار هلندی توماس اردبرینک است که به خاطر ساخت مجموعه چهار قسمتی «مرد ما در تهران» در بین ایرانیان، به ویژه ایرانیان ساکن هلند، فردی شناخته شده است. توماس اردبرینک خبرنگار Nos و Volkskrant هلند و نیویورک تایمز آمریکاست.

عکس‌های نیوشا توکلیان از سال ۲۰۰۲ در نشریات معتبر بین‌المللی مانند تایم، نیویورک تایمز، اشپیگل، لوموند، فیگارو و برخی دیگر از نشریات آمریکایی و اروپایی به چاپ رسیده است.

او عکاس خودآموخته‌ای است که عکاسی حرفه‌ای را در سن ۱۶ سالگی در نشریه زن آغاز کرد و در نشریات دیگر ادامه داد.  توکلیان تاکنون در کشورهای عراق، لبنان، سوریه، عربستان و پاکستان به عکاسی پرداخته است.

بنیاد فرهنگ و توسعه پرنس کلاوس هر سال ۱۱ برنده دارد. جایزه بزرگ پرنس کلاوس به مبلغ ۱۰۰ هزار یوروست و در کنار آن به ۱۰ فرد دیگر نیز جوایزی به مبلغ ۲۵ هزار یورو داده خواهد شد.

در همین زمینه:

ناامیدی نسل جوان در«نگاه» سری آثار جدید عکس نیوشا توکلیان

«خبرنگار ما در تهران» − تصویر ایران در گزارش یک تلویزیون هلندی

Share