Share

احمد خاتمی، امام جمعه تهران و عضو مجلس خبرگان روز جمعه ۱۳ شهریور / ۴ سپتامبر در نماز جمعه تهران گفت مجلس باید برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را تصویب کند.

احمد خاتمی: این‌که این توافق امضا شده باشد یا نشده باشد مهم نیست، آن‌چه که مهم است این است که یک تعهدی برای ملت درست کرده است.

احمد خاتمی: این‌که این توافق امضا شده باشد یا نشده باشد مهم نیست، آن‌چه که مهم است این است که یک تعهدی برای ملت درست کرده است.

احمد خاتمی با اشاره به سخنان اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت: «در اصل ۷۷ قانون اساسی آمده است که قطعنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها، موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد؛ این تصریح قانون است. اگر واقعاً توافقی، تعهدی به این اهمیت مصداق این قانون نباشد، چه چیزی مصداق این قانون است؟»

علی خامنه‌ای روز گذشته (پنج‌شنبه ۱۲ شهریور / ۳ سپتامبر) در دیدار با اعضای مجلس خبرگان گفت معتقد است و به حسن روحانی، رئیس‌جمهور نیز گفته است که «مصلحت نیست، مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام کنار گذاشته شود.»

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای: مصلحت این است که مجلس برجام را بررسی کند

احمد خاتمی گفت: «این‌که این توافق امضا شده باشد یا نشده باشد مهم نیست، آن‌چه که مهم است این است که یک تعهدی برای ملت درست کرده است. این تعهد می‌تواند ۱۰، ۱۵ و یا ۲۰ ساله باشد که برای مردم درست کرده است. سئوال این است که آیا نباید مجلس را در این عرصه به حساب بیاوریم؟»

او همچنین گفت که شورای عالی امنیت ملی هم درباره برجام نظر بدهد.

ایران و کشورهای ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان در روز ۲۳ تیرماه / ۱۴ ژوئیه سال جاری به توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای دست یافتند. سپس محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران متن این توافق را در اختیار مجلس قرار داد تا مراحل قانونی آن طی شود و مجلس نیز تصمیم گرفت کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی توافق هسته‌ای تشکیل دهد.

در مورد این‌که مجلس ایران باید این توافق را به شکل لایحه‌ای تصویب کند یا نه هنوز در بین مقامات حکومتی ایران اختلاف وجود دارد.

Share