Share

در حادثه روز عرفه در صحرای منا، ۱۳۱ زائر ایرانی کشته و ۸۵ تن مجروح شدند.

mena, mecca

به گزارش خبرگزاری مهر، تعدادی از زائران ایرانی در حادثه پنجشنبه ۲۴ سپتامبر/ دوم مهر در مراسم رمی جمرات در مکه مفقود شده‌اند. تا کنون اسامی ۱۱۸ تن از کشته‌شدگان منتشر شده است.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد که ۸۵ زائر ایرانی مجروح در بیمارستان‌های عربستان و مراکز درمانی ایران در این کشور شناسایی شده‌اند و گفت که قرار است دوشنبه ششم مهر اجساد کشته‌شدگان به همراه بستگان آن‌ها به ایران منتقل شود.

بیشترین تعداد کشته‌شدگان ایرانی در این حادثه زائرانی بودند که از استان‌های خراسان رضوی و گیلان به عربستان رفته بودند.

هیأت دولت عصر جمعه به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، برای پیگیری حادثه منا تشکیل جلسه خواهد داد.

رئیس جمهوری ایران که برای سخنرانی در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در نیویورک به سر می‌برد، با ابلاغ دستوری وزارت امور خارجه و سفیر ایران در عربستان را موظف کرد تا چگونگی وقوع این حادثه را پیگیری کنند.

مقامات ایرانی دلیل بروز این حادثه را «ضعف و ناتوانی عربستان سعودی» در برگزاری مراسم حج عنوان کردند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز در آستانه عید قربان با اعلام سه‌روز عزای عمومی، «مدیریت غلط و اقدام ناشایسته» دولت عربستان سعودی را مسبب این حادثه دانست.

در پاسخ به واکنش‌های دولت‌های کشورهای اسلامی به حادثه منا، مقام‌های عربستان سعودی وقوع این حادثه را به دلیل «تعداد زیاد زائران» و «رعایت نکردن نظم» از سوی آنان عنوان می‌کنند. دولت عربستان هیأتی را برای پیگیری و یافتن «عاملان» احتمالی حادثه منا تشکیل داده است.

بر اثر ازدحام بیش از حد حجاج در صحرای منا، پنجشنبه ۲۴ سپتامبر بیش از ۷۰۰ زائر کشته و نزدیک به یک هزار نفر مجروح شدند.

کشورهای ایران، ترکیه، مصر، هند و پاکستان شمار کشته شدگان اتباع خود را در این حادثه منتشر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: ازدحام حجاج در منا موجب کشته شدن چند صد زائر شد

Share