Share

یک مقام وزارت نیروی ایران از کاهش بارندگی در ۲۲ استان در مقایسه با میانگین ۴۶ ساله گذشته خبر داده است.

drought

رضا راعی، مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران امروز شنبه چهارم شهریور به خبرگزاری مهر گفته که میزان بارش‌ها در سال آبی ۹۴-۹۳ نیز در کل کشور نسبت به میانگین ۴۶ ساله ۱۸ درصد کاهش یاقته است.

به گفته راعی، میانگین بارش از مهر ۱۳۹۳ تا پایان شهریور ۱۳۹۴ در مقایسه با سال آبی پیش از آن نیز ۱۰ درصد کمتر بوده است.

کاهش بارندگی و برداشت‌های بی‌رویه آب باعث شده که از مجموع ۶۰۹ دشت در ایران، حجم آب در ۲۹۴ دشت کاهش پیدا کند و سطح آب زیرزمینی پایین برود.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو نیز چند هفته پیش گفته بود ۳۳۰ دشت دارای بیلان منفی آب هستند؛ یعنی میزان برداشت آب از آن‌ها بیشتر از ورودی آب است.

خشکسالی شدید و کاهش باران از یک سو و برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر آب‌های زیرزمینی از سوی دیگر، باعث شده تا مقامات در مورد وضعیت آب و آینده آن ابراز نگرانی کنند.

به دلیل کاهش بارندگی و افزایش تبخیر، از میزان آب در دسترس (آب تجدید‌پذیر) به شدت کاسته شده است، به نحوی‌که حجم آب‌های زیرزمینی ایران از ١٣٠ میلیارد مترمکعب در ۵۰ سال پیش به حدود ١١٠ میلیارد مترمکعب در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

خشکسالی و بحران کم‌آبی سال‌هاست که اغلب مناطق ایران را فرا گرفته است. به گفته رحیم میدانی معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو، این خشکسالی تا ۲۰ سال دیگر همچنان ادامه دارد. او می‌گوید بحران و کمبود آب ممکن است به مناقشه و حتی جنگ منجر شود.

بیشتر بخوانید: وزیر نیرو: ممکن است با این وضع آب جیره‌بندی شود

Share