Share

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که ارتش این کشور حملات خود علیه گروه طالبان را با هدف بازپس‌گیری شهر قندوز در شمال افغانستان آغاز کرده است.

ارتش افغانستان موفق شده است کنترل زندان قندوز و مقر پلیس منطقه را به دست بگیرد.

ارتش افغانستان موفق شده است کنترل زندان قندوز و مقر پلیس منطقه را به دست بگیرد.

به‌گزارش رویترز، وزارت دفاع افغانستان بامداد روز سه‌شنبه ۲۹ سپتامبر / ۷ مهر گفت: «نیروهای جدید به قندوز رسیدند و عملیات آغاز شد.»

نیروهای دولتی در این عملیات موفق شدند کنترل زندان قندوز و مقر پلیس منطقه را که روز دوشنبه به دست طالبان افتاده بود در اختیار بگیرند.

اسلامگرایان طالبان شامگاه دوشنبه ۲۸ سپتامبر قندوز را به تصرف خود در آورده و پرچم‌های سفید خود را در مرکز شهر به اهتزاز در آوردند. آن‌ها مسیرهای رفت و آمد در قندوز را مسدود کردند و کسی امکان بیرون آمدن از خانه یا شهر را نداشت.

بیشتر بخوانید: شهر قندوز به دست طالبان افتاد

این نخستین بار پس از ۱۴ سال بود که طالبان مرکز یک ولایت را تصرف می‌کرد. در این مدت طالبان دو بار دیگر نیز به این شهر حمله کرده بود و در فروردین‌ماه سال جاری آن را به محاصره خود درآورده بود.

سقوط قندوز می‌تواند شکست جدی برای اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به‌شمار ‌رود. اشرف غنی در رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۴ وعده داده بود که صلح را به کشور بازخواهد گرداند.

سومین حمله طالبان به قندوز در سالروز تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان صورت گرفت و می‌تواند پیامی به دولت افغانستان در قدرت‌نمایی طالبان باشد.

Share