Share

در حالی که همه نگاه‌ها به سوی طالبان و تصرف قندوز به دست این گروه است، فرانس مایکل ملبین، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان از تقویت گروه «دولت اسلامی» (داعش) در افغانستان می‌گوید.

Daesh

فرانس مایکل ملبین در مقاله‌ای که در روزنامه «دی ولت» آلمان منتشر شده، نوشته است: «در هفته‌های اخیر، داعش در افغانستان بار دیگر شکل گرفته است و مکان‌هایی را در ننگرهار ویران کرده، رهبران یک قبیله را وحشیانه به قتل رسانده، جنگ با طالبان را رهبری کرده، خانواده‌ها را اسیر کرده و قوانین سخت‌گیرانه‌ای را به زنان تحمیل کرده است.»

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان افزوده است: «نیروهای امنیتی افغانستان واکنش نشان می‌دهند اما بیشتر آن‌ها به دلیل حملات قوی طالبان در مکان‌های دیگری هستند.»

ملبین امید به این‌که داعش پدیده‌ای حاشیه‌ای در افغانستان باقی می‌ماند را نادرست خوانده و گفته است: «این خوش‌بینی زودرس بود.»

فرانس مایکل ملبین معتقد است که در سوریه نیز ابتدا داعش دست‌کم گرفته شد، به همین دلیل می‌بایست هر چه سریع‌تر این گروه در افغانستان متوقف شود.

قندوز؛ همچنان در دست طالبان

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در حالی از خطر داعش در افغانستان می‌گوید که شهر قندوز به‌رغم حملات روز گذشته ارتش افغانستان همچنان در دست طالبان است و بخش بزرگی از فرودگاه این شهر نیز به دست آن‌ها افتاده است.

بیشتر بخوانید: شهر قندوز به دست طالبان افتاد

به‌گفته یکی از مسئولان امنیتی حدود ۸۰ درصد این فرودگاه به تصرف طالبان در آمده است.

رویترز نیز گزارش داده است که در اطراف فرودگاه که پیش از این در دست نیروهای دولتی بود درگیری‌های شدیدی رخ داده است.

طالبان قندوز را روز دوشنبه تصرف کردند. روز سه‌شنبه نیروهای دولتی تلاش کردند تا با کمک نیروی هوایی آمریکا قندوز را بازپس گیرند. جنگنده‌های آمریکا مواضع طالبان را بمباران کردند و سربازان افغان سعی کردند وارد شهر شوند اما هنوز موفق به این کار نشده‌اند.

بیشتر بخوانید: حمله ارتش افغانستان برای بازپس‌گیری قندوز آغاز شد

نیروهای طالبان پست‌های بازرسی در خیابان‌ها به راه انداختند و مانع از پیش‌روی ارتش افغانستان شدند.

مقامات ناتو معتقدند که حملات هواییِ بیشتر به قندوز بعید به نظر می‌رسد، چرا که طالبان در میان مردم در شهر هستند و باید از تلفات جانی غیرنظامیان پرهیز کرد. در بهترین حالت، جنگ خیابانی ارتش افغانستان و طالبان می‌تواند در بازپس‌گیری قندوز کمک کند.

با گذشت سه روز از حمله طالبان به قندوز هنوز تعداد کشته و زخمی‌شدگان مشخص نیست. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در صفحه توئیتر نوشته است که ۱۶ کشته و ۱۷۲ زخمی به بیمارستان‌های قندوز منتقل شده‌اند. سازمان پزشکان بدون مرز از ۱۲۹ زخمی و ۹ کشته خبر داده است.

Share