Share

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید مذاکره با آمریکا ممنوع و مضر و به قصد باز کردن راه برای تحمیل است. فرمانده سپاه نیز هم‌زمان گفت باید مراقب نفوذ فکری، فرهنگی و سیاسی دشمن بود.

Khamenei-620x350

علی خامنه‌ای چهارشنبه ۱۵ مهر در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه، مذاکره با آمریکا را ممنوع و مضر خواند. او در توضیح مخالفت خود گفت: «مذاکره آمریکا با جمهوری اسلامی یعنی نفوذ؛ می‌خواهند راه را باز کنند برای تحمیل.»

خامنه‌ای عنوان کرد که عده‌ای درقضیه مذاکره سهل‌انگاری و سهل‌اندیشی می‌کنند و عمق مسائل را نمی‌فهمند: «در همین مذاکرات هسته‌ای هرجا فرصت کردند، یک نفوذی کردند. الحمدلله طرف ایرانی حواسش جمع بوده اما یک جاهایی فرصت‌هایی پیدا کردند و یک حرکت مضر برای منافع ملی انجام دادند.»

روشن نیست اشاره خامنه‌ای به نفوذ دشمن و حرکات مضر چیست اما به نظر می‌رسد منظور او، مواجهه ظریف و اوباما در سازمان ملل و دست دادن این دو با یکدیگر باشد. این اقدام در مجلس ایران و در محافل تندرو با واکنشی شدید روبرو شد. خامنه‌ای مکالمه تلفنی روحانی و اوباما در دو سال پیش را نیز نادرست خوانده بود.

او بار دیگر با تاکید بر واژه دشمن، یادآوری کرد که مذاکره با آمریکا به خاطر ضررهای بی‌شماری که دارد و منفعتی که اصلاً ندارد، ممنوع است: «این فرق دارد با مذاکره با دولتی که نه چنان امکانات و نه چنان انگیزه‌ای دارد.»

او اضافه کرد اقلیت بعضاً بی‌خیال و یا بعضاً سهل‌اندیشی در کشور هستند که این واقعیات را نمی‌فمهند اما فعالند، می‌نویسند، می‌گویند، تکرار می‌کنند و دشمن هم به اینها کمک می‌کند.

رهبر ایران پس از توافق هسته‌ای به مناسبت‌های مختلف بر ادامه خصومت با «دشمن» تاکید کرده‌ و فرماندهان سپاه نیز با تکرار این خصومت، قدرت نظامی جمهوری اسلامی را به رخ کشیده‌اند.

خامنه‌ای قبلا نیز در دیدار با فرماندهان سپاه در ۲۴ شهریور گفته بود: «من مدام درباره نفوذ دشمن هشدار می‌دهم. دشمن برای نفوذ از استاد دانشگاه، فعال دانشجویی، نخبه علمی استفاده می‌کند تا در همه جا رخنه کند. شما باید به خوبی نقاط ضعف اطلاعاتی و عملی دشمن- که مظهر کاملش آمریکاست- را بشناسید.»

خامنه‌ای در این دیدار، رصد تحرکات داخلی و خارجی دشمن را از وظایف اصلی سپاه خوانده بود. قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در واکنش به این سخنان گفت یکی از دلایل ورود، حضور و ظهور گسترده اروپایی‌ها در کشور ما که با هماهنگی آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد ایجاد دو قطبی در درون جامعه، بالابردن مطالبات در افکار عمومی و زدودن بحث درگیری طولانی آمریکا و غرب با ایران است.

جعفری: باید مراقب نفوذ دشمن باشیم

فرمانده سپاه پاسداران نیز روز چهارشنبه، به موازات این سخنان، در کنگره «سرداران و ۲۴۰۰شهید استان چهارمحال و بختیاری» گفت باید مراقب نفوذ فکری، فرهنگی و سیاسی دشمن باشیم.

محمدعلی جعفری عنوان کرد حیات ما در انقلاب اسلامی است و این که عده‌ای بگویند دنبال اهداف انقلاب نباشیم و کاری به غزه و فلسطین و زورگویی‌های غربی‌ها در منطقه نداشته باشیم از حرف‌های «پوشش‌دار» است. جعغری افزود انقلاب اسلامی قابل تبدیل به جمهوری اسلامی نیست.

فرماندهان سپاه بارها تاکید کرده‌اند که فلسفه وجود کلمه « انقلاب اسلامی» درپایان نام سپاه پاسداران، محدود نبودن حیطه کار این نهاد به داخل مرزهای ایران است.

بیشتر بخوانید: فرمانده سپاه: برای واکنش خشن به فاجعه منا منتظر دستوریم

جعفری در دهم شهریور و در زمان اعلام رزمایش اقتدار ثارالله در تهران، گفته بود که نگرانی اصلی سپاه نه از تهدیدهای نظامی بلکه از تمام شدن دشمنی با آمریکاست.

حسین سلامی‌، جانشین فرمانده سپاه نیز ۲۴ شهریور، در مجمع سراسری فرماندهان سپاه یادآوری کرده بود که سپاه شناخت بخش ناپیدای راهبردهای دشمن را بر عهده دارد. سلامی گفته بود: «دشمنان را باید در لباس جدید شناخت و فریب خنده‌های شیک آنها را نخورد.»

فرمانده سپاه در آخرین موضع‌گیری، با تهدید مقامات عربستان سعودی و توصیف آنها به «حکام جاهل و ظالم»، از آمادگی برای واکنش سریع و خشن به حادثه منا خبر داده و گفته بود سپاه برای این اقدام منتظر دستور است.

Share