Share

هیأت نظارت بر مطبوعات به روزنامه اصلاح‌طلب «رویش ملت» تذکر داد و پرونده آن را به دادگاه فرستاد.

تیتر اول «رویش ملت» در ۱۸ مهر

تیتر اول «رویش ملت» در ۱۸ مهر

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، هیأت نظارت بر مطبوعات در جلسه روز دوشنبه ۲۰ مهرماه خود، تیتر و محتوای صفحه اول روزنامه «رویش ملت» در روز شنبه ۱۸ مهر درباره سردار حسین همدانی، از فرماندهان سپاه پاسداران که در سوریه کشته شد را مصداق بند هشت ماده شش قانون مطبوعات تشخیص داد و مقرر کرد به روزنامه تذکر داده شود و پرونده آن به دادگاه ارجاع شود.

در بند هشت ماده شش قانون مطبوعات در توضیح یکی از مواردی که مطبوعات ایران از بیان آن‌ها آزاد نیستند چنین آمده است: «افترا به مقامات، نهادها، ارگان‌ها و هر یک از افراد کشور و توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی که حرمت شرعی دارند، اگر چه از طریق انتشار عکس یا کاریکاتور باشد.»

حسین همدانی عصر روز پنج‌شنبه ۱۶ مهر در حومه شهر حلب سوریه کشته شد. سپاه پاسداران می‌گوید او به‌دست نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) کشته شده است.

همدانی یکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران منطقه غرب در استان‌های کردستان و همدان و از فرماندهان جنگ هشت ساله ایران و عراق بود. به‌گفته فعالان حقوق بشر او در رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران فرمانده لشکر محمد رسول‌الله تهران بود و در سرکوب معترضان انتخاباتی به‌ویژه در حوادث عاشورای ۱۳۸۸ و بعد از آن نقش اساسی داشت.

پس از کشته شدن حسین همدانی روزنامه «رویش ملت» در پوشش خبری این موضوع به جای به کار بردن لفظ «شهید» تیتر زد: «حسین همدانی در سوریه کشته شد». وزارت ارشاد اسلامی اعلام کرد که هیأت نظارت بر مطبوعات به این موضوع رسیدگی می‌ کند. مدیر حکمت‌الله موسوی مسئول «رویش ملت» از خود رفع مسئولیت کرد و در‌‌ همان حال گروهی از نمایندگان مجلس خواستار توقیف این روزنامه شدند.

بیشتر بخوانید: احتمال توقیف یک روزنامه اصلاح طلب به خاطر کلمه «شهید»

«رویش ملت» یک روزنامه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی ست که سال گذشته آغاز به کار کرد. سایت این روزنامه پس از این رویداد‌ها از کار افتاد. گفته می‌ شود که «رویش ملت» به حلقه هایی از حزب «اعتماد ملی» نزدیک است.

Share