Share

تلاش دیپلماتیک روسیه برای توضیح اقدامات این کشور در سوریه به مقامات آمریکایی ناکام ماند. وزیر خارجه روسیه می‌گوید ایالات متحده اجازه سفر هیاتی به سرپرستی مدودف به واشنگتن را نداد.

Mig 29

در حال حاضر شانسی برای نزدیکی روسیه و آمریکا در مناقشه سوریه وجود ندارد. قرار بود برای هماهنگی و ساماندهی عملیات هوایی دو کشور در سوریه، هیاتی به سرپرستی دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه به آمریکا برود. اعزام چنین هیاتی به ریاست نخست‌وزیر‌، می‌توانست پیامی باشد که مسکو، توافق با آمریکا در این عرصه را چقدر مهم تلقی می‌کند.

اما واکنش آمریکا در برابر چنین پیامی، منفی بود. سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید مقامات ایالات متحده، نه می‌خواهند نمایندگان  خود را به مسکو بفرستند و نه روی خوشی به سفر هیات روسی و مدودف به واشنگتن نشان داده‌اند.

نیروی هوایی روسیه از آخر سپتامبر، بمباران مواضع مخالفان بشار اسد در سوریه را آغاز کرده است. از آنجا که هواپیماهای آمریکایی نیز پیوسته در حریم سوریه مشغول پرواز هستند، کارشناسان نظامی هر دو کشور نگران خطر برخورد جنگنده‌های دو کشور با یکدیگرند.

بیشتر بخوانید: خطر تصادم جت‌های روسی و ‌آمریکایی در حریم سوریه

پنتاگون روز چهارشنبه ۷ اکتبر اعلام کرد ماموریت دو حنگنده اف-۱۶ علیه مواضع داعش در سوریه، به خاطر پرهیز از تصادم احتمالی با جت‌های روسی انجام نشد. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت هواپیماهای متعلق به «ائتلاف ضد داعش» ناچار شدند مسیر خود را برای جلوگیری از برخورد با یک جت روسی تغییر دهد.

مبادله برای ایمنی پرواز

مقامات روسی گفته‌اند که کارشناسان دو کشور از طریق ویدئوکنفرانس با یکدیگر در باره این‌گونه مخاطرات و امنیت پرواز جنگنده‌های دو کشور صحبت کرده‌اند. اما واشنگتن تا کنون، هیچ موضعی در قبال تحرکات دیپلماتیک روسیه برای هماهنگی در موضوع عملیات نظامی در سوریه نگرفته است.

بحث‌های زیادی در کشورهای عضو ناتو، از زمان شروع عملیات روسیه در سوریه جریان دارد. پوتین متهم است به این که با عملیات نظامی در سوریه، آن دسته از اپوزیسیون سوری را هدف می‌گیرد که به غرب نزدیک‌ترند.

بیشتر بخوانید: مخالفت غرب با طرح پوتین علیه داعش در سوریه

پوتین اما پیوسته تاکید می‌کند که حملات روسیه عمدتا متوجه نیروهای داعش است؛ چنین چیزی را کارشناسان نظامی هنوز تایید نکرده‌اند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، چهارشنبه ۷ اکتبر عنوان کرده بود که هیچ گونه همکاری با روسیه در حملات هوایی سوریه انجام نخواهد شد.

اشتون کارتر و سرگئی شویگو، همتای روس او در ۱۸ سپتامبر، برای نخستین مرتبه پس از بحران اوکراین، بر سر موضوع روسیه و چگونگی مقابله با داعش، مکالمه‌ای تلفنی داشتند.

وزیر دفاع آمریکا گفته است صرفا برای حفط امنیت و ایمنی خلبان‌های آمریکایی، گفت‌وگوهایی در سطح مسائل فنی با روسیه جریان خواهند داشت. وزارت دفاع روسیه پیش‌تر اعلام کرده بود که پیشنهاد آمریکا مبنی بر همکاری طرفین در حملات سوریه را بررسی می‌کند.

Share