Share

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در یک نشست رسانه‌ای در دمشق از آمادگی جمهوری اسلامی برای بررسی درخواست اعزام نیرو به سوریه خبر داد.

علاءالدین بروجردی (راست) در کنار محمد لحام، رئیس پارلمان سوریه در دمشق.

علاءالدین بروجردی (راست) در کنار محمد لحام، رئیس پارلمان سوریه در دمشق.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بروجردی که به سوریه سفر کرده در پاسخ به پرسشی درباره حضور نظامی ایران و اعزام نیرو به سوریه گفت: «اگر این موضوع به درخواست سوریه باشد، آن را بررسی کرده و تصمیم خواهیم گرفت.»

بروجردی روز پنجشنبه ۱۵ اکتبر، با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ملاقات کرد؛ روزی که سربازان دولتی با پشتیبانی هوایی روسیه، عملیاتی را در شمال سوریه در حوالی حمص را آغاز کردند. حمص در کنترل شورشیان سوری و ارتش آزاد سوریه قرار دارد.

بروجردی گفت که ایران تاکنون به سوریه و عراق تنها کمک‌های تسلیحاتی و مستشاری کرده است. او در جواب سوالی در باره حضور نیروهای ایرانی در سوریه گفت: «نمی‌دانیم چه نیازی به این کار است زیرا ده‌ هزار جوان سوری برای مبارزه آموزش دیده‌ و برای دفاع از وطن خود سلاح به دست گرفته‌اند.»

این در حالی است که رسانه‌های خارجی گفته‌اند صدها نیروی نظامی ایرانی برای همراهی با ارتش بشار اسد در مقابل نیروهای مخالف در جنگ داخلی سوریه، وارد خاک این کشور شده‌اند.

یک مقام آمریکایی نیز به «واشنگتن‌پست» گفته است که نیروهای سپاه قدس، نیروهای حزب‌الله لبنان و ارتش بشار اسد قرار است در یک عملیات نظامی زمینی، شهر حلب را باز پس بگیرند.

بیشتر بخوانید: مقامات آمریکایی: ایران صد‌ها نیروی سپاهی تازه‌نفس به سوریه فرستاده

بروجردی هنگامی که وارد دمشق شده بود به خبرنگاران گفته بود به سوریه آمده است تا یک‌بار دیگر حمایت حکومت ایران را از دولت بشار اسد اعلام کند. او ائتلاف ایران، روسیه، عراق، سوریه و همراهی نیروهای حزب‌الله لبنان را «همکاری‌ مثبت» خواند و گفت: «هر کس مدعی مبارزه با تروریسم است، باید در قبال این همکاری موضع مثبتی داشته باشد.»

حسین امیرعبداللهیان، روز چهارشنبه ۱۴ اکتبر / ۲۲ مهر در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی السفیر درباره نقش نظامی ایران در سوریه گفت: «هیچ نیروی رزمی ایرانی در سوریه وجود ندارد و تنها مستشاران نظامی ایرانی متخصص در امور مبارزه با تروریسم در سوریه برای ارائه مشورت حضور دارند.»

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه یورونیوز گفت: «ما به سوریه سرباز نفرستاده‌ایم. ایران در پاسخ به تقاضای دولت سوریه، گروهی مستشار نظامی با تجربه مبارزه با تروریسم به سوریه اعزام کرده است.»

حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه در حالی انکار می‌شود که در یک هفته اخیر سردار سرتیپ حسین همدانی، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران، فرمانده پیشین سپاه محمد رسول‌الله تهران و جانشین قرارگاه امام حسین سپاه، فرشاد حسونی‌زاده فرمانده پیشین گردان صابرین و حمید مختاربند مسئول پیشین تیپ یکم «حضرت حجت» سپاه پاسداران اهواز در سوریه کشته شده‌اند.

از ابتدای بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون، بیش از ۶۰ نفر از اعضای کشته‌شده سپاه‌ پاسداران در این درگیری‌ها، طی مراسم رسمی و یا تشریفات نظامی در ایران به خاک سپرده شده‌اند.

در میان اعضای کشته‌شده سپاه پاسداران اسامی فرماندهان عالی‌رتبه‌ای همچون عبدالله اسکندری، اسماعیل حیدری، محمدعلی الله‌دادی و حسن شاطری دیده می‌شود.

Share