Share

در پی جنجال آلاینده‌های خودروهای دیزلی، کارخانه فولکس واگن از نمایندگی‌های خود در سطح اروپا خواست تمامی خودروهای نمره‌گذاری نشده واجد نرم‌افزار تقلب در میزان آلاینده‌ها را متوقف سازند.

Volkswagen

در بعضی از کشورهای اروپایی، پیش از ابلاغ دستورالعمل یاد شده هم، فروش خودروهای دیزلی فولکس‌واگن متوقف شده بود. طبق اظهارات سخنگوی این کنسرن، این امر شامل «تعداد بسیار محدودی از خودروها» خواهد شد، چرا که اغلب خودروهای جدید از استاندارد آلایندگی یورو۶ استفاده می‌کنند و تقلب نرم‌افزاری شامل‌ آن‌ها نمی‌شود. همچنین در «موارد نادر» احتمال دارد که ارسال بعضی از خودروهای سفارش‌شده فعلا صورت نگیرد.

یکی از  ادارات زیرمجموعه‌ وزارت حمل و نقل آلمان، در واکنش به رسوایی دستکاری سیستم سنجش آلاینده‌های خودروهای دیزلی، فولکس‌واگن را ملزم به انجام فراخوانی جهت رفع مشکل آلاینده‌ها کرده است. این دستورالعمل شامل ۲،۵ میلیون خودرو در آلمان می‌شود.

در کل اروپا میزان خودروهایی که ملزم به مراجعه به تعمیرگاه‌ها هستند بر ۸،۵ میلیون بالغ می‌شود. این فراخوان گسترده احتمالا در اوایل سال ۲۰۱۶ انجام خواهد شد. این تعداد خودرو در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا پراکنده هستند و  خودروهای معیوب قرار است به تدریج از ماه ژانویه به کارخانه باز گردند.

سود کنسرن فولکس واگن در سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۱ میلیارد یورو بود اما رسوایی ناشی از افشای تقلب در سنجش‌ آلایندگی خودروهای دیزلی، به کاهش ۲۷ میلیارد یورویی ارزش سهام و استعفای مارتین وینترکورن، رئیس هیات مدیره این کنسرن انجامید.

بیشتر بخوانید: دودی که به چشم فولکس‌واگن رفت

Share